W poszukiwaniu doskonałych procesów biznesowych: Klucz do efektywnej organizacji

Zarządzanie procesami biznesowymi – wyzwanie dla zarządu

W kontekście dynamicznie zmieniającego się otoczenia biznesowego, Zarządzanie Procesami Biznesowymi (BPM) w przedsiębiorstwie urasta do rangi
strategicznego wyzwania dla zarządu. Dopiero w dalszej kolejności staje się ono zadaniem dla działu IT. W wielu organizacjach, szczególnie w sektorze finansowym i telekomunikacyjnym, BPM staje się powoli standardem.

Należy podkreślić, że BPM to przede wszystkim filozofia zarządzania i sposób kształtowania organizacji, a nie tylko zbiór narzędzi i technologii. BPM to dyscyplina zarządzania, która prowadzi do
znaczącego wzrostu efektywności operacyjnej, a nie tylko kolejna technologia informatyczna.

Rozpowszechnienie BPM w sektorach
Sektor Standard BPM
Finansowy Tak
Telekomunikacyjny Tak
Inne Wzrost popularności
Tabela 1: Rozpowszechnienie BPM w wybranych sektorach

Biznes na pierwszym miejscu

Czym właściwie jest BPM?

W najprostszym ujęciu, to metodyczne podejście do zarządzania organizacją pracy, wspierane przez odpowiednią metodologię i rozwiązania informatyczne.
Istotą BPM jest koncentracja na procesach realizowanych zarówno przez systemy IT, jak i przez ludzi.

Aplikacje BPM odgrywają zasadniczą rolę w łączeniu rozproszonych systemów, usług biznesowych, zespołów pracowniczych i systemów zarządzania w spójną całość. Rozwiązania informatyczne wspierające procesy biznesowe są obecne w systemach ERP i CRM. Integralną częścią wdrożenia BPM jest również implementacja systemów zarządzania dokumentami i informacjami.

BPM
Metodyczne podejście do zarządzania organizacją, integrujące ludzi, systemy i procesy w spójną całość, wspierane przez technologie informatyczne.

Rola dokumentów i informacji

W kontekście efektywnego BPM, wiele procesów biznesowych wymaga dostępu do dokumentów i informacji, z czego około 80% danych ma charakter „niestrukturalny”. Tylko 15-20% informacji znajduje się w bazach danych i hurtowniach danych.

Pracownicy merytoryczni poświęcają znaczną część swojego czasu, od 10% do nawet 50%, na wyszukiwanie potrzebnych informacji i dokumentów. Kolejne 5-15% czasu pracy zajmuje im czytanie dokumentacji, a roczny przyrost informacji niestrukturalnych osiąga poziom 75%.

Biorąc pod uwagę te statystyki w tym kontekście BPM może stanowić skuteczne rozwiązanie problemów związanych z obiegiem informacji w firmie.

Charakterystyka danych w procesach biznesowych
Rodzaj Danych Procentowy udział
Dane Niestrukturalne Dane Strukturalne
Udział w ogóle danych 80% 15-20%
Czas pracy na wyszukiwanie 10-50%
Czas pracy na czytanie 5-15%
Roczny przyrost danych niestrukturalnych 75%
Tabela 2: Struktura i obciążenie pracą związane z informacjami w firmie

Jak przygotować się do wdrożenia BPM?

Etapy przygotowania

Wprowadzenie BPM wymaga gruntownego uporządkowania procesów w firmie. Dopiero po szczegółowym opisaniu procesów przez działy biznesowe można rozpocząć rozważania na temat odpowiednich narzędzi informatycznych.

Wdrożenie BPM jest zazwyczaj odpowiedzią na istniejące lub przewidywane problemy w organizacji. Kluczowe jest precyzyjne określenie potrzebnych zmian, ich charakteru i zakresu, z wykorzystaniem różnorodnych narzędzi i metod analitycznych.

Wśród rekomendowanych narzędzi można tu zastosować na przykład Diagram Zachmana (Enterprise Architecture), rozwiązania Business Intelligence, narzędzia do modelowania procesów biznesowych czy Business Performance Management.

Diagram Zachmana
Narzędzie architektury korporacyjnej, pomagające w kompleksowym opisie struktury i funkcji przedsiębiorstwa.
Business Intelligence
Zbiór narzędzi i technik wspomagających podejmowanie decyzji biznesowych poprzez analizę danych.
Business Performance Management
Podejście do zarządzania wydajnością przedsiębiorstwa, integrujące strategię i operacje.

Oczekiwane korzyści

Z badań firmy Forrester wynika, że w 24% przypadków BPM wdrażane jest w celu podniesienia wydajności operacyjnej. W 18% wdrożenie ma na celu uzyskanie możliwości monitorowania procesów w czasie rzeczywistym, a w 15% – zapewnienie szybkiej i łatwej modyfikacji procesów.

Dalej, badania pokazują, że kolejne 13% firm wdraża BPM, aby modelować procesy, 12% – w celu optymalizacji procesów, a 4% – aby zmniejszyć zależność od działu IT.

Analizy BPTrends wskazują, że tylko 13% organizacji nie planuje wdrożenia BPM. W 42% firm wprowadzenie BPM jest aktywnie planowane lub już trwa, w 29% realizowane jest jedno lub więcej zadań z obszaru BPM, a 16% organizacji zakończyło już projekty związane z BPM.

Motywacje wdrożenia BPM (badanie Forrester)
Cel wdrożenia BPM Procent firm
Podniesienie wydajności operacyjnej 24%
Monitorowanie procesów w czasie rzeczywistym 18%
Szybka modyfikacja procesów 15%
Modelowanie procesów 13%
Optymalizacja procesów 12%
Zmniejszenie zależności od IT 4%
Tabela 3: Motywacje wdrożenia BPM według badania Forrester

Główne przeszkody

Według tych samych badań, główne przeszkody w rozpoczęciu wdrożenia BPM dla firm to: koszty (32% wskazań), brak przekonania o korzyściach (27%), niedostatek zasobów technicznych (23%) oraz trudności w realizacji (18%).

Przeszkody wdrożenia BPM (badanie BPTrends)
Przeszkoda wdrożenia BPM Procent firm
Koszty 32%
Brak przekonania o korzyściach 27%
Niedostatek zasobów technicznych 23%
Trudności w realizacji 18%
Tabela 4: Główne przeszkody wdrożenia BPM według BPTrends

Kluczowe czynniki sukcesu

Kluczowymi czynnikami sukcesu we wdrażaniu BPM i osiąganiu korzyści są właściwy wybór obszarów do optymalizacji i staranne uporządkowanie procesów. Niezwykle istotne jest aby optymalizować procesy przed wdrożeniem BPM, aby uniknąć „informatyzacji bałaganu”.

Następnym krokiem jest dostosowanie procesów do możliwości technologii. Wybór obszarów biznesowych, w których warto wdrożyć BPM, stanowi spore wyzwanie.

Optymalizacja procesów przed wdrożeniem BPM jest kluczowa dla uniknięcia 'informatyzacji bałaganu’.”

Eksperci branżowi

Wybór obszarów wdrożenia

Zaleca się rozpoczęcie od wyznaczenia właścicieli procesów i wybrania zarówno prostych, jak i bardziej złożonych procesów do optymalizacji. Eksperci z CapGemini zwracają uwagę na potencjalne problemy związane z niepewnością menedżerów, na przykład w kwestii wyboru obszaru wdrożenia – klienci detaliczni czy korporacyjni – lub zakresu implementacji procesu.

  1. Wyznaczenie właścicieli procesów
  2. Wybór procesów do optymalizacji (proste i złożone)
  3. Analiza obszarów wdrożenia (detaliczny vs. korporacyjny)
  4. Określenie zakresu implementacji

Mierzalne rezultaty i niematerialne korzyści

Poziomy analizy rezultatów

Aby skutecznie ocenić efekty wdrożenia BPM, kluczowe jest jasne zdefiniowanie celów projektu. Rezultaty można analizować na różnych poziomach – korporacyjnym, globalnym i operacyjnym.

W kontekście mierzalności wymierne rezultaty widoczne są w obszarach takich jak skrócenie czasu realizacji procesów, redukcja kosztów osobowych, szybszy dostęp do informacji.

Poziom Korporacyjny
Strategiczne korzyści dla całej organizacji, np. wzrost konkurencyjności.
Poziom Globalny
Korzyści w skali makro, np. wpływ na rynek i branżę.
Poziom Operacyjny
Konkretne usprawnienia w codziennych procesach, np. skrócenie czasu realizacji.

Korzyści strategiczne

Niematerialne korzyści to m.in. zgodność z przepisami prawnymi, wzmocnienie przewagi konkurencyjnej i potencjał dalszego rozwoju.

W ujęciu strategicznym największe korzyści BPM przynosi w obszarze strategicznego zarządzania zmianami. Ułatwia reorganizację procesów i sposobu pracy firmy, stanowiąc ważny element zarządzania jakością.

Co więcej BPM umożliwia elastyczność procesów i szybsze wprowadzanie modyfikacji, pozwalając na błyskawiczne reagowanie na dynamicznie zmieniające się warunki rynkowe. Skraca także czas wprowadzenia nowych produktów na rynek.

Korzyści strategiczne BPM
Korzyść strategiczna
Zgodność z przepisami prawnymi
Wzmocnienie przewagi konkurencyjnej
Potencjał dalszego rozwoju
Ułatwienie zarządzania zmianami
Wzrost elastyczności procesów
Szybsze wprowadzanie produktów na rynek
Tabela 5: Przykłady korzyści strategicznych z wdrożenia BPM

Korzyści operacyjne

Dzięki eliminacji powielania zadań pracownicy mogą obsłużyć większą liczbę klientów. Finalnie wszystko to przekłada się na poprawę jakości działania przedsiębiorstwa i jego wizerunku, a w konsekwencji – na budowanie trwałej przewagi konkurencyjnej.

Główne korzyści z wdrożenia BPM to redukcja kosztów poprzez optymalizację procesów, automatyzację powtarzalnych czynności i zdolność do przetwarzania większych wolumenów przy mniejszym zaangażowaniu zasobów.

Nie można pominąć faktu, że istotnym benefitem jest także poprawa jakości obsługi klienta, wynikająca ze skrócenia czasu realizacji procesów i łatwiejszego dostępu do aktualnych i szczegółowych informacji.

  • Redukcja kosztów (optymalizacja, automatyzacja)
  • Zwiększenie wolumenu przetwarzanych danych
  • Poprawa jakości obsługi klienta (szybszy czas realizacji, lepszy dostęp do informacji)

BPM w sektorze bankowym

BPM zyskuje na popularności w sektorze bankowym. Największe korzyści przynosi w obszarze kluczowych procesów, takich jak obsługa kredytów i depozytów.

Z reguły wdrożenie BPM w instytucji finansowej odbywa się etapami. W fazie pilotażowej zazwyczaj wybiera się jeden obszar, na przykład obsługę sekretariatów (obieg dokumentów), archiwizację dokumentów, obsługę zamówień, faktur czy procesów związanych z kartami płatniczymi.

  1. Faza Pilotażowa:
    • Obsługa sekretariatów (obieg dokumentów)
    • Archiwizacja dokumentów
    • Obsługa zamówień
    • Obsługa faktur
    • Procesy związane z kartami płatniczymi
  2. Faza Rozszerzona:
    • Obsługa kredytów
    • Obsługa depozytów
    • Inne kluczowe procesy bankowe

Obszary największych korzyści

Eksperci z CapGemini wskazują, że największe korzyści z BPM można osiągnąć w obszarach takich jak obsługa procesów kredytowych, dokumentów z call center, sprzedaż, procedury produktowe i procesy wewnętrzne.

Obszary największych korzyści BPM (CapGemini)
Obszar Potencjalne Korzyści BPM
Procesy kredytowe Znacząca optymalizacja czasu i kosztów
Dokumenty z call center Usprawnienie obiegu informacji, skrócenie czasu obsługi klienta
Sprzedaż Zwiększenie efektywności, wzrost sprzedaży
Procedury produktowe Szybsze wprowadzanie nowych produktów na rynek
Procesy wewnętrzne Redukcja kosztów operacyjnych, poprawa efektywności
Tabela 6: Obszary z największym potencjałem korzyści z BPM wg CapGemini

Minimalizacja ryzyka wdrożenia BPM

Zapobieganie zagrożeniom

Ryzyko związane z wdrożeniem BPM można znacząco zredukować poprzez staranne przygotowanie projektu. Jednym z największych zagrożeń jest brak optymalizacji procesów przed wdrożeniem BPM.

Aby temu zapobiec można temu zapobiec, aktywnie angażując jednostki biznesowe w projekt oraz szczegółowo planując i realizując fazę przygotowawczą.

Aktywne zaangażowanie jednostek biznesowych oraz szczegółowe planowanie fazy przygotowawczej to klucz do minimalizacji ryzyka wdrożenia BPM.”

Praktycy zarządzania procesowego

Kompetencje zespołu

Kolejnym potencjalnym problemem jest brak odpowiednich kompetencji w zespole projektowym. Warto rozpocząć projekt od dokładnej specyfikacji wymaganych umiejętności, przeprowadzić rekrutację wewnętrzną i zaplanować odpowiednie szkolenia.

Specyfikacja Kompetencji
Kluczowy element przygotowania zespołu BPM, określający wymagane umiejętności i role.

Obawy menedżerów

Menedżerowie często obawiają się negatywnego wpływu wdrożenia BPM na bieżące zarządzanie organizacją. Jednakże ryzyko to można zminimalizować poprzez staranne przygotowanie i planowanie wdrożenia oraz realizację projektu etapami, zaczynając od projektu pilotażowego.

  1. Staranne przygotowanie i planowanie
  2. Realizacja projektu etapami
  3. Rozpoczęcie od projektu pilotażowego

Obawy pracowników

Zmiany zawsze budzą obawy, a pracownicy mogą obawiać się redukcji zatrudnienia w związku z potencjalnym wzrostem wydajności pracy. Podobnie jak w przypadku każdego dużego projektu kluczowe jest jasne zakomunikowanie zmian i ich ewentualnych konsekwencji.

Niezbędne jest wsparcie najwyższego kierownictwa i wykazanie korzyści dla poszczególnych jednostek zaangażowanych w projekt.

  • Jasna komunikacja zmian i konsekwencji
  • Wsparcie najwyższego kierownictwa
  • Wykazanie korzyści dla zaangażowanych jednostek

Podsumowanie korzyści BPM

Firmy, które skutecznie zarządzają swoimi procesami biznesowymi, mają szansę stać się liderami w swoich branżach. Dlatego optymalizacja procesów biznesowych i eliminacja nieefektywnych działań jest tak istotna dla sukcesu każdej organizacji.

Konferencja „Zarządzanie procesami. Od oszczędności do efektywności”

Uczestnicy panelu dyskusyjnego

W ramach konferencji „Zarządzanie procesami. Od oszczędności do efektywności”, zorganizowanej przez CEO Magazyn Top Menedżerów we współpracy z CapGemini oraz partnerem merytorycznym IBM Poland, uczestnicy panelu dyskusyjnego, praktycy zarządzania procesowego, podzielili się doświadczeniami z wdrażania i użytkowania rozwiązań.

W panelu dyskusyjnym udział wzięli: Elżbieta Witkowska-Hasny, dyrektor operacyjny Allianz Bank Polska SA; Jacek Połczyński, kierownik Działu Zarządzania Projektami, Polska Telefonia Cyfrowa; Tomasz Wróbel, naczelnik Wydziału Aplikacji Kartowych, ING Bank Śląski; Paweł Dobrzański, dyrektor Biura Systemów Informatycznych, Ruch SA; oraz Krzysztof Skrupski, konsultant zarządzający, CapGemini.

Uczestnicy Panelu Dyskusyjnego
Uczestnik Stanowisko Firma
Elżbieta Witkowska-Hasny Dyrektor Operacyjny Allianz Bank Polska SA
Jacek Połczyński Kierownik Działu Zarządzania Projektami Polska Telefonia Cyfrowa
Tomasz Wróbel Naczelnik Wydziału Aplikacji Kartowych ING Bank Śląski
Paweł Dobrzański Dyrektor Biura Systemów Informatycznych Ruch SA
Krzysztof Skrupski Konsultant Zarządzający CapGemini
Tabela 7: Lista uczestników panelu dyskusyjnego konferencji

Czym jest Zarządzanie Procesami Biznesowymi (BPM)?

Zarządzanie Procesami Biznesowymi (BPM) to metodyczne podejście do zarządzania organizacją pracy, wspierane przez odpowiednią metodologię i rozwiązania informatyczne. Koncentruje się na procesach realizowanych przez systemy IT i ludzi, dążąc do wzrostu efektywności operacyjnej.

Dlaczego BPM jest ważne dla organizacji?

BPM jest ważne, ponieważ prowadzi do znaczącego wzrostu efektywności operacyjnej, pomaga w optymalizacji procesów, redukcji kosztów, poprawie jakości obsługi klienta, a także wzmacnia przewagę konkurencyjną firmy. Jest to filozofia zarządzania, która wspiera strategiczne cele biznesowe.

Jak przygotować się do wdrożenia BPM?

Przygotowanie do wdrożenia BPM wymaga gruntownego uporządkowania procesów w firmie. Należy szczegółowo opisać procesy biznesowe, określić potrzeby zmian, ich charakter i zakres. Można wykorzystać narzędzia takie jak Diagram Zachmana, Business Intelligence oraz narzędzia do modelowania procesów biznesowych.

Jakie są oczekiwane korzyści z wdrożenia BPM?

Oczekiwane korzyści z wdrożenia BPM obejmują podniesienie wydajności operacyjnej, możliwość monitorowania procesów w czasie rzeczywistym, szybką modyfikację procesów, modelowanie i optymalizację procesów, a także zmniejszenie zależności od działu IT. Korzyści dzielą się na strategiczne i operacyjne.

Jakie są główne przeszkody we wdrożeniu BPM?

Główne przeszkody we wdrożeniu BPM to koszty, brak przekonania o korzyściach, niedostatek zasobów technicznych oraz trudności w realizacji. Ważne jest przezwyciężenie tych przeszkód poprzez odpowiednie planowanie i komunikację korzyści.

Co jest kluczowe dla sukcesu wdrożenia BPM?

Kluczowe czynniki sukcesu wdrożenia BPM to właściwy wybór obszarów do optymalizacji i staranne uporządkowanie procesów. Optymalizacja procesów powinna nastąpić przed wdrożeniem BPM, aby uniknąć 'informatyzacji bałaganu’. Ważne jest również dostosowanie procesów do możliwości technologii.

W jakich obszarach BPM przynosi największe korzyści?

BPM przynosi największe korzyści w obszarach takich jak obsługa procesów kredytowych, dokumentów z call center, sprzedaż, procedury produktowe i procesy wewnętrzne. W sektorze bankowym, kluczowe procesy jak obsługa kredytów i depozytów są szczególnie korzystne dla wdrożenia BPM.

Jak minimalizować ryzyko wdrożenia BPM?

Ryzyko wdrożenia BPM można minimalizować poprzez staranne przygotowanie projektu, aktywne zaangażowanie jednostek biznesowych, szczegółowe planowanie fazy przygotowawczej, specyfikację kompetencji zespołu projektowego oraz realizację projektu etapami, zaczynając od projektu pilotażowego.

Jakie są korzyści strategiczne BPM?

Korzyści strategiczne BPM to zgodność z przepisami prawnymi, wzmocnienie przewagi konkurencyjnej, potencjał dalszego rozwoju, ułatwienie zarządzania zmianami, wzrost elastyczności procesów i szybsze wprowadzanie produktów na rynek.

Jakie są korzyści operacyjne BPM?

Korzyści operacyjne BPM to redukcja kosztów poprzez optymalizację i automatyzację procesów, zwiększenie wolumenu przetwarzanych danych oraz poprawa jakości obsługi klienta poprzez skrócenie czasu realizacji i lepszy dostęp do informacji.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *