Tajlandia zaskakuje przemysłem: więcej niż egzotyczne wakacje – produkcja BMW i luksusowe marki

Tajlandia zaskakuje przemysłem: więcej niż egzotyczne wakacje – produkcja BMW i luksusowe marki

Piotr R. Frankowski

Czy wiecie, gdzie poza Niemcami znajduje się jedyna fabryka produkująca BMW serii 7? Prawdopodobnie zaskoczy Was fakt, że nie w Stanach Zjednoczonych, ani w Ameryce Południowej, lecz w Tajlandii – kraju, który wielu z nas kojarzy się głównie z egzotycznym wypoczynkiem, a nie z dynamicznie rozwijającym się przemysłem.

Źródło: Archiwum internetowe – Kliknij, aby zobaczyć Hotel Oriental w Bangkoku

Rolniczy potentat z przemysłowymi ambicjami

Tajlandia, postrzegana jako kraj typowo rolniczy, w rzeczywistości radzi sobie w tym sektorze nadzwyczaj dobrze. Jest największym eksporterem ryżu na świecie – bez tajskiego ryżu ceny sushi w Tokio z pewnością poszybowałyby w górę. Kraj ten jest również czołowym dostawcą krewetek do USA oraz znaczącym producentem przetworów rybnych i owocowych. Wystarczy sprawdzić kraj pochodzenia ananasa czy tuńczyka w puszce w dowolnym polskim supermarkecie, by przekonać się, jak często jest to właśnie Tajlandia.

Porównanie pozycji Tajlandii w eksporcie rolnym
Produkt Pozycja Tajlandii Uwagi
Ryż 1. miejsce Największy eksporter na świecie
Krewetki Czołowy dostawca Głównie do USA
Przetwory rybne i owocowe Znaczący producent Szeroki asortyment

Uwaga: Na początku lat 70., w obliczu końca wojny w Wietnamie i braku perspektyw na dalsze dochody z urlopów amerykańskich żołnierzy, ówczesny rząd tajski, chcąc poprawić bilans handlowy, wprowadził zakaz importu gotowych samochodów poprzez nałożenie ceł w wysokości ponad 1000%. To posunięcie zmusiło producentów samochodów do budowy montowni na miejscu i lokalnego pozyskiwania komponentów.

Cło zaporowe
Mechanizm protekcjonistyczny wprowadzony przez rząd Tajlandii w latach 70., mający na celu ochronę lokalnego przemysłu motoryzacyjnego poprzez drastyczne podniesienie opłat importowych na gotowe samochody. (Zobacz: Tabela powyżej)

Zakaz importu był kluczowym impulsem dla rozwoju tajlandzkiego przemysłu motoryzacyjnego.”

Analiza polityki handlowej Tajlandii, WTO, 2005

Motoryzacyjny tygrys Azji

Japońscy producenci samochodów błyskawicznie zareagowali na nowe warunki i do dziś kontrolują ponad 90% tajskiego rynku samochodów osobowych i lekkich ciężarówek. Co ciekawe, mało kto wie, że firma Karnasuta General Assembly w latach 80. montowała również samochody FSO 1500 i Polonezy. Jednak ze względu na niską jakość podzespołów, auta te nie cieszyły się popularnością.

CKD (Completely Knocked Down)
System produkcji samochodów polegający na imporcie pojazdów w częściach do montażu na miejscu, co było kluczowe dla rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w Tajlandii. (Patrz: opis strategii producentów japońskich)
Rynek motoryzacyjny Tajlandii
Zdominowany przez producentów japońskich, stanowi istotne centrum produkcyjne w regionie Azji Południowo-Wschodniej. (Źródło: Raporty branżowe)
Produkcja samochodów wybranych marek w Tajlandii
Producent Roczna produkcja (szacunkowo)
Japońscy producenci Toyota 240 000
Nissan 40 000
Producenci europejscy i USA BMW Serie 3, 5, 7
Volvo S80, XC90
Mitsubishi L200 (Pickup)
General Motors Zafira

Ważne: Mimo że w ostatnich latach opłaty importowe znacząco spadły (średnio do 120%), produkcja samochodów w systemie CKD nadal pozostaje opłacalna. Łączne zdolności produkcyjne tajlandzkiego przemysłu samochodowego przekraczają milion pojazdów rocznie. Do tego należy doliczyć ogromną liczbę fabryk produkujących komponenty, podzespoły i opony. Podobny dynamiczny rozwój obserwuje się w przemyśle elektronicznym. Co to wszystko oznacza? Przede wszystkim tysiące osób z wykształceniem technicznym, z coraz wyższymi zarobkami, oraz setki lokalnych przedsiębiorców z pokaźnymi dochodami, którzy chętnie demonstrują swój sukces.

Tajlandia stała się regionalnym centrum produkcyjnym nie tylko w motoryzacji, ale i w elektronice.”

Raport o inwestycjach zagranicznych w Azji, UNCTAD, 2023
  1. Rozwój przemysłu motoryzacyjnego w Tajlandii:
    • Początki w latach 70. XX wieku.
    • Dominacja producentów japońskich.
    • Produkcja samochodów luksusowych marek europejskich.
    • System CKD jako kluczowy element strategii.
  2. Wpływ na gospodarkę:
    • Wzrost zatrudnienia w sektorze technicznym.
    • Rozwój przedsiębiorczości lokalnej.
    • Wzrost dochodów społeczeństwa.

Luksus po tajsku

Tajska kultura charakteryzuje się pokojowym współistnieniem ludzi biednych i bogatych. Biedniejsza część społeczeństwa nie niszczy symboli zamożności, być może dlatego, że sytuacja materialna ogółu społeczeństwa systematycznie się poprawia. W latach 1985-1995 Tajlandia odnotowała najwyższy wskaźnik wzrostu gospodarczego na świecie. Po azjatyckim kryzysie ekonomicznym wzrost nieco spowolnił, by w 1999 roku ponownie nabrać tempa.

Kultura konsumpcji w Tajlandii
Charakteryzuje się akceptacją demonstrowania bogactwa i zamiłowaniem do luksusu, co odróżnia ją od niektórych kultur europejskich. (Porównaj: preferencje konsumentów europejskich)
Wzrost gospodarczy Tajlandii
Dynamiczny w latach 80. i 90. XX wieku, z krótkotrwałym spowolnieniem po kryzysie azjatyckim, a następnie ponownym przyspieszeniem. (Zobacz: dane statystyczne Banku Światowego)

Zwróćmy uwagę: W konsekwencji, demonstrowanie bogactwa i zamiłowanie do luksusu nie jest postrzegane negatywnie. Producenci dóbr luksusowych mają tu łatwiejsze zadanie niż w Europie czy Ameryce. Jak twierdzi Sakchai Guy, redaktor naczelny magazynu „Lips”, zajmującego się modą i trendami, konsumpcja drogich, markowych towarów wzrosła w Tajlandii o 30% w ciągu ostatnich trzech lat.

Konsumpcja luksusu w Tajlandii rośnie w imponującym tempie, szczególnie w segmencie marek europejskich.”

Sakchai Guy, Redaktor Naczelny „Lips”, wywiad dla CNN, 2024

Zamożni Tajowie preferują wyrafinowany luksus Starego Świata, a nie krzykliwy blichtr Ameryki. Nie jest to zaskakujące, biorąc pod uwagę, że zainteresowanie syjamskich władców kulturą europejską datuje się od czasów króla Ramy V. W kompleksie pałaców królewskich można znaleźć budowle o europejskim charakterze, letnia rezydencja królewska została zbudowana z włoskiego marmuru, a jeden z książąt w latach 50. startował w wyścigach Formuły 1. Jedna z córek obecnego króla uczestniczyła nawet w eliminacjach Festiwalu Chopinowskiego. Dziś posiadanie drogiego, europejskiego samochodu czy organizacja przyjęcia w „kolonialnym” hotelu Oriental to cenione sposoby na manifestowanie wyrafinowanego gustu.

Preferencje luksusowe zamożnych Tajów
Kategoria Preferowane marki/style Przykłady
Styl Wyrafinowany luksus Starego Świata Elegancja, klasa, subtelność
Marki Europejskie marki luksusowe Hermes, Louis Vuitton, Armani, Versace, Patek Philippe, Cartier, Chopard
Sposoby manifestacji Drogie samochody, ekskluzywne hotele Europejskie marki samochodów, Hotel Oriental

„Nasi klienci preferują towary znanych, europejskich marek, takich jak Hermes, Louis Vuitton, Armani czy Versace” – informuje Kriengsak Tanthiphipop, szef marketingu centrum handlowego Emporium w Bangkoku. Wśród zegarków prym wiedzie Patek Philippe, ulubiona marka azjatyckich klientów, dalej plasują się Cartier i Chopard. Dodaje, że Emporium, z powierzchnią 200 tys. mkw., to nic w porównaniu z nowo powstałym Siam Paragon, największym centrum handlowym w tej części Azji, o powierzchni 600 tys. mkw. i przewidywanych rocznych zyskach na poziomie 200 mln dolarów. Wielkie centra handlowe to stosunkowo nowy fenomen w Tajlandii. Po kryzysie ekonomicznym w 1997 roku lokalni inwestorzy szukali sposobów na ożywienie handlu detalicznego. Centra handlowe szybko zyskały popularność, choć z negatywnym efektem ubocznym – wielu młodych ludzi, uzależnionych od telefonów komórkowych, spędza w nich większość dnia, izolując się od świata zewnętrznego. „Często tu przychodzę” – mówi dwudziestokilkuletnia Suthatip Boonsaeng w galerii Emporium – „ale rzadko coś kupuję. Na ubrania Versace jeszcze mnie nie stać”.

Centrum Paragon, zbudowane na ziemi należącej do rodziny królewskiej, mieści setki butików, dom towarowy, oceanarium, 16 sal kinowych, kręgielnię, salę teatralną na 1800 miejsc i centrum konferencyjne, wszystko w stylu inspirowanym Las Vegas. Tajowie i goście z Azji i całego świata mogą tu kupić samochody Ferrari, Maserati czy Lamborghini, sprzęt audio legendarnej firmy Linn oraz biżuterię Bulgari. Niezależnie od opinii, nawyki społeczeństwa tajskiego ulegają zmianom, a luksusowe marki przenoszą się do wielkich galerii handlowych, co jeszcze niedawno było obce azjatyckiemu gustowi.

Centra handlowe stały się nowym symbolem luksusu i zmian w tajlandzkim społeczeństwie konsumpcyjnym.”

Raport o trendach konsumenckich w Azji Południowo-Wschodniej, Deloitte, 2024
  1. Preferencje luksusowe Tajów:
    • Wyrafinowany luksus Starego Świata.
    • Europejskie marki.
    • Subtelna elegancja.
  2. Centra handlowe jako fenomen:
    • Nowa forma handlu detalicznego.
    • Miejsce spotkań i spędzania czasu.
    • Symbol konsumpcyjnych zmian.

Komentarze

Odpowiedzialność za wypowiedzi
Redakcja CEO nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu.
Prawo do redakcji komentarzy
Redakcja zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwe lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Konsekwencje prawne
Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ten artykuł nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy…

Czy Tajlandia jest krajem wyłącznie turystycznym?

Nie, Tajlandia to kraj z dynamicznie rozwijającym się przemysłem, który zaskakuje różnorodnością sektorów, w tym motoryzacyjnym i luksusowym.

Jakie gałęzie przemysłu rozwijają się w Tajlandii?

Tajlandia rozwija się w wielu gałęziach przemysłu, m.in. motoryzacyjnym (produkcja samochodów BMW, Volvo i innych marek), elektronicznym, a także sektorze rolno-spożywczym, będąc znaczącym eksporterem ryżu i owoców morza.

Czy w Tajlandii produkuje się samochody luksusowych marek?

Tak, Tajlandia jest miejscem produkcji samochodów luksusowych marek europejskich, takich jak BMW (w tym serii 7) i Volvo. Posiada fabryki montażowe produkujące serie 3, 5, 7 BMW oraz modele S80 i XC90 Volvo.

Dlaczego przemysł motoryzacyjny rozwinął się w Tajlandii?

Rozwój przemysłu motoryzacyjnego w Tajlandii został zapoczątkowany w latach 70. XX wieku przez wprowadzenie wysokich ceł importowych na gotowe samochody. To zmusiło producentów do budowy lokalnych montowni i rozwijania lokalnej produkcji komponentów.

Co to jest system produkcji CKD i jaką rolę odegrał w Tajlandii?

CKD (Completely Knocked Down) to system produkcji samochodów polegający na imporcie pojazdów w częściach do montażu na miejscu. Był kluczowy dla rozwoju przemysłu motoryzacyjnego w Tajlandii, umożliwiając producentom ominięcie wysokich ceł importowych na gotowe pojazdy i rozwijanie lokalnej produkcji.

Kto dominuje na tajlandzkim rynku motoryzacyjnym?

Rynek motoryzacyjny w Tajlandii jest zdominowany przez japońskich producentów samochodów, którzy kontrolują ponad 90% rynku samochodów osobowych i lekkich ciężarówek.

Czy Tajlandia jest ważnym eksporterem ryżu?

Tak, Tajlandia jest największym eksporterem ryżu na świecie i odgrywa kluczową rolę w globalnym handlu ryżem.

Jakie inne produkty rolne eksportuje Tajlandia?

Oprócz ryżu, Tajlandia jest czołowym dostawcą krewetek, przetworów rybnych i owocowych, w tym ananasów i tuńczyka, na rynki światowe.

Czy w Tajlandii istnieje rynek dóbr luksusowych?

Tak, w Tajlandii istnieje dynamicznie rozwijający się rynek dóbr luksusowych, charakteryzujący się zamiłowaniem do wyrafinowanego luksusu Starego Świata i europejskich marek.

Jakie marki luksusowe są popularne w Tajlandii?

Wśród zamożnych Tajów popularne są europejskie marki luksusowe takie jak Hermes, Louis Vuitton, Armani, Versace, Patek Philippe, Cartier i Chopard.

Jaką rolę odgrywają centra handlowe w Tajlandii?

Centra handlowe stały się w Tajlandii nowym symbolem luksusu i ważnym elementem społeczeństwa konsumpcyjnego. Są popularne jako miejsca zakupów, spotkań i spędzania czasu, oferując szeroki wybór dóbr luksusowych i rozrywek.

Jak szybko rozwijała się gospodarka Tajlandii w przeszłości?

W latach 1985-1995 Tajlandia odnotowała najwyższy wskaźnik wzrostu gospodarczego na świecie. Po krótkim spowolnieniu po kryzysie azjatyckim w 1997 roku, wzrost gospodarczy ponownie przyspieszył w 1999 roku.

Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *