Hyperloop w Polsce: Wizja Superszybkiej Kolei Próżniowej

Czy Hyper Poland ma realną szansę w globalnym wyścigu o stworzenie rewolucyjnej, superszybkiej kolei próżniowej w sercu Europy, a konkretnie w Polsce? Dr Katarzyna Foljanty, Dyrektor ds. Rozwoju Marki w HP, rzuca światło na ekonomiczne aspekty przedsięwzięcia, podkreślając, że koszt modernizacji istniejącej, często przestarzałej, infrastruktury kolejowej jest porównywalny z budową kilometra nowoczesnej autostrady. Spółka z ambicją patrzy w przyszłość, planując rozpoczęcie zasadniczych prac budowlanych platformy transportowej już w roku. Pierwsze, historyczne przejazdy pasażerskie, stanowiące przełom w transporcie, mogłyby stać się faktem już w roku.

Polska Gotowość Technologiczna
Jan Mazurek (CXO.pl): W Polsce, kraju który zmagał się z wyzwaniami budowy adekwatnej infrastruktury nawet dla konwencjonalnych pociągów Pendolino, rodzi się pytanie: czy rzeczywiście dysponujemy potencjałem technologicznym, by podjąć się budowy tak zaawansowanej kolei niskociśnieniowej, która aspiruje do osiągania prędkości zbliżonych do bariery dźwięku?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: Stoimy u progu fundamentalnej transformacji w globalnym krajobrazie transportu. Uwaga: Warto podkreślić, że jako Polacy, osiągnęliśmy poziom technologicznej dojrzałości, pozwalający nam nie tylko na prowadzenie zaawansowanych badań nad pojazdami kolei próżniowej, ale – co kluczowe – przy odpowiednim, strategicznym wsparciu finansowym, również na urzeczywistnienie pilotażowych odcinków w pełni funkcjonalnego systemu próżniowego.
Jesteśmy w pełni przygotowani do implementacji fundamentów Hyperloopa – wizjonerskiego projektu Elona Muska, dedykowanego usprawnieniu zarówno transportu towarowego, jak i pasażerskiego. Co więcej, z determinacją i pewnością siebie, jesteśmy gotowi do budowy pełnopętlowego odcinka testowego, co umożliwi nam skuteczne konkurowanie z czołowymi firmami amerykańskimi, liderami w tej dziedzinie.
Wyrażamy głębokie przekonanie, że polskie przedsiębiorstwa budowlane, posiadające bogate doświadczenie i specjalizację w budowie skomplikowanych mostów i infrastruktur inżynieryjnych, doskonale sprostają wyzwaniu, jakim jest precyzyjna budowa arterii rurowej dla Hyperloopa. Należy zaznaczyć, że z technologicznego punktu widzenia, modernizacja infrastruktury pod konwencjonalną kolej dużych prędkości jest procesem znacznie bardziej złożonym i wymagającym, niż innowacyjna budowa nowej linii kolei próżniowej.
Kryterium | Modernizacja KDP | Budowa Hyperloop |
---|---|---|
Złożoność technologiczna | Bardzo wysoka | Wysoka |
Wymagania inżynieryjne | Ekstremalne | Wysokie, lecz specyficzne |
Polska Innowacyjność i Ekspercka Kadra Hyper Poland

Jan Mazurek (CXO.pl): Polska, niestety, w rankingach innowacyjności europejskiej plasuje się wciąż w ogonie. W tym kontekście, jak zamierzacie Państwo sprostać tak ambitnemu, pionierskiemu wyzwaniu, jakim jest Hyperloop?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: Nasz zespół stanowi unikalne połączenie ekspertów z różnorodnych dziedzin, płynnie funkcjonujących w dynamicznym środowisku międzynarodowym. Nasi wybitni inżynierowie dwukrotnie z sukcesem brali udział w prestiżowym konkursie SpaceXPpod Competition, co świadczy o ich kompetencjach i innowacyjnym podejściu.
Zostaliśmy również wyróżnieni i docenieni w globalnym centrum innowacji, Dubaju, zdobywając prestiżową nagrodę w konkursie Build Earth Live za nowatorskie projekty infrastruktury i futurystycznych dworców dla systemu Hyperloop. Nawiązaliśmy strategiczną współpracę z renomowaną firmą projektową z Chicago i pozostajemy w stałym, dynamicznym kontakcie z czołowymi ekspertami z całego świata.
Aktywnie i z zaangażowaniem uczestniczymy w europejskiej debacie o przyszłości technologii, która ma miejsce w Brukseli. Podkreślamy: Hyperloop to przedsięwzięcie o skali globalnej, wykraczające poza granice państw, i takie, globalne, jest również nasze strategiczne podejście do projektu.
„Współpraca międzynarodowa jest kluczowa dla rozwoju innowacyjnych technologii transportowych, takich jak Hyperloop. Polska ma potencjał stać się liderem w tej dziedzinie, dzięki swojemu strategicznemu położeniu i wykwalifikowanej kadrze inżynierskiej.”
Kompetencje Zespołu Hyper Poland
Jan Mazurek (CXO.pl): Realizacja tak przełomowego i innowacyjnego projektu stanowi ogromne wyzwanie nawet dla najbardziej doświadczonych i renomowanych zespołów na świecie. Skąd Państwo pozyskujecie tak wysoko wykwalifikowaną kadrę inżynierską i jakie są kluczowe kompetencje zespołu Hyper Poland?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: Trzon naszego zespołu inżynierskiego, który z pasją i zaangażowaniem pracuje nad projektem pojazdu, stanowią absolwenci prestiżowej Politechniki Warszawskiej, uczelni o bogatych tradycjach inżynieryjnych. Osoby zarządzające firmą, w tym kluczowi menedżerowie, legitymują się bogatym, międzynarodowym doświadczeniem, zdobytym w różnorodnych sektorach i na globalnych rynkach.
Prezes Zarządu, Przemysław Pączek, wnosi do projektu ponad dziesięcioletnie doświadczenie w obszarze finansów i sprzedaży, zdobyte w sektorze bankowości prywatnej, zarządzaniu funduszami zamkniętymi, pośrednictwie nieruchomości oraz doradztwie deweloperskim. Warto wiedzieć: Dyrektor ds. Technologii jest utalentowanym laureatem międzynarodowych konkursów technologicznych i ma na swoim koncie pracę przy złożonych projektach badawczo-rozwojowych.
Kierownik ds. Infrastruktury posiada ponad dekadę praktycznego doświadczenia w projektowaniu i realizacji budowy imponujących mostów, zaawansowanych tuneli i rozległych wiaduktów. Podsumowując, nasz zespół to dynamiczni i kreatywni młodzi wizjonerzy z udokumentowanymi, międzynarodowymi sukcesami. Hyper Poland jest pionierem w projektowaniu kolei próżniowej – z pasją i zaangażowaniem zajmujemy się tym projektem od samego momentu ogłoszenia tej przełomowej idei przez Elona Muska.
- Politechnika Warszawska
- Kluczowa uczelnia, z której wywodzą się inżynierowie Hyper Poland, znana z wysokiego poziomu kształcenia technicznego.
- Doświadczenie międzynarodowe
- Zarząd i kluczowi menedżerowie Hyper Poland posiadają rozległe doświadczenie zdobyte na globalnych rynkach.
Kluczowe Przewagi Konkurencyjne Projektu Hyper Poland

Jan Mazurek (CXO.pl): Pani Katarzyno, a Pani osobiście? Jaką rolę Pani pełni w tym zespole?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: Jestem odpowiedzialna za kluczowy aspekt projektu, jakim jest planowanie innowacyjne architektoniczne i urbanistyczne. Wcześniej miałam unikalną możliwość prowadzenia zaawansowanych badań, między innymi w renomowanym Niemieckim Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR), co dało mi bezcenne doświadczenie.
Jan Mazurek (CXO.pl): Jakie konkretne przewagi konkurencyjne wyróżniają projekt Hyper Poland na tle innych zespołów krajowych i zagranicznych, działających w tej samej, nowatorskiej branży?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: Kluczową i decydującą przewagą naszego systemu jest unikalna możliwość jego etapowego wdrażania. Planujemy początkową, płynną integrację z istniejącą siecią kolejową, co minimalizuje zakłócenia i koszty, a dopiero w kolejnym, strategicznym kroku, budowę dedykowanych, całkowicie nowych korytarzy transportowych, przeznaczonych dla osiągania prędkości przekraczających 1000 km/h.
Takie innowacyjne podejście pozwala nam na wdrożenie systemu na istniejących szlakach komunikacyjnych już w początkowej fazie, co znacząco obniża całkowite koszty i skraca czas realizacji pilotażowego projektu. Nasze pojazdy, dzięki tej elastyczności, będą mogły docierać do każdego, nawet mniejszego, dworca kolejowego, co wyjątkowo zwiększy dostępność nowoczesnych usług transportowych dla szerokiego grona użytkowników. Pamiętajmy: To strategiczna przewaga Hyper Poland!

Rozwój Technologii: Tor Testowy i Zaawansowane Rozwiązania Hyper Poland

Jan Mazurek (CXO.pl): Po fazie koncepcji, kluczowe stają się prace badawczo-rozwojowe, w tym szczegółowe testy na konkretnych trasach. Czy lokalizacja dedykowanych torów testowych została już wybrana, i gdzie konkretnie powstaną?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: Aktywnie planujemy budowę specjalistycznego toru testowego w województwie łódzkim, który będzie przeznaczony do demonstracji zaawansowanego układu zawieszenia pojazdu oraz weryfikacji sprawności innowacyjnego napędu liniowego. Bardziej zaawansowany tor testowy, o większej skali, ma powstać na terenie renomowanego Ośrodka Eksploatacji Toru Doświadczalnego Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie, w województwie dolnośląskim.
Hyper Poland aktywnie współpracuje z Instytutem Kolejnictwa nad stworzeniem pełnoskalowego toru próżniowego, który będzie przystosowany do długodystansowych testów wytrzymałościowych kapsuł Hyperloop, w rzeczywistych warunkach eksploatacyjnych.
- Lokalizacja Toru Testowego (Łódzkie):
- Demonstracja układu zawieszenia.
- Test sprawności napędu liniowego.
- Lokalizacja Toru Testowego (Żmigród):
- Pełnoskalowy tor próżniowy.
- Długodystansowe testy zmęczeniowe kapsuł.
Napęd i Ciśnienie w Tunelu Hyperloop
Jan Mazurek (CXO.pl): Jaki dokładnie napęd będą miały kapsuły Hyperloop, i jakie ekstremalnie niskie ciśnienie będzie panować w hermetycznym tunelu?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: Głównym napędem naszych kapsuł będzie rewolucyjny elektromagnetyczny silnik liniowy, który, co istotne, umożliwi efektywne odzyskiwanie energii elektrycznej podczas procesu hamowania, zwiększając tym samym efektywność energetyczną systemu. Kapsuła będzie poruszać się w specjalnie zaprojektowanej rurze, w której ciśnienie będzie zbliżone do panującego na wysokości 10 kilometrów nad poziomem morza.
Tak ekstremalnie niskie ciśnienie w tunelu znacząco redukuje opór powietrza, co jest kluczowe dla osiągania wysokich prędkości. Pojazd będzie lewitował magnetycznie i wykorzystywał zaawansowane łożyska powietrzne, co w praktyce eliminuje fizyczny kontakt z podłożem, minimalizując tarcie i zużycie mechaniczne.
Charakterystyka | Wartość | |
---|---|---|
Napęd | Typ | Elektromagnetyczny silnik liniowy |
Odzyskiwanie energii | Tak | |
Ciśnienie w tunelu | Zbliżone do wysokości 10 km |
Prędkość i Częstotliwość Kursowania Kapsuł
Jan Mazurek (CXO.pl): Z jaką imponującą prędkością i częstotliwością będą kursować kapsuły Hyperloop? I ile osób pomieści jedna kapsuła w wersji pilotażowej?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: Opierając się na zweryfikowanych prawach fizyki i aktualnie dostępnych rozwiązaniach technologicznych, kapsuła Hyperloop będzie mogła osiągnąć prędkość zbliżoną do prędkości dźwięku, czyli w zaokrągleniu około 1223 km/h. Realne, osiągalne prędkości w otwartym systemie towarowym to około 300 km/h, natomiast w systemie zamkniętym, pasażerskim, około 600 km/h.
Dalsze, znaczące zwiększanie prędkości wymaga dodatkowych modyfikacji konstrukcyjnych pojazdów i odpowiedniego, zaawansowanego ukształtowania torowiska. Dzięki naszemu innowacyjnemu systemowi rozdziału ruchu, częstotliwość kursowania kapsuł może wynosić nawet 1 minutę, co jest fenomenalnym wynikiem. Kapsuła w pilotażowej, wstępnej wersji, będzie przeznaczona dla komfortowego transportu około 50 pasażerów.
Parametr | Wartość | Jednostka |
---|---|---|
Prędkość maksymalna (teoretyczna) | 1223 | km/h |
Prędkość operacyjna (towarowa) | 300 | km/h |
Prędkość operacyjna (pasażerska) | 600 | km/h |
Częstotliwość kursowania | 1 | minuta |
Pojemność kapsuły (pilotażowa) | 50 | pasażerów |
Bezpieczeństwo Systemu i Aspekty Ekonomiczne Hyperloopa

Jan Mazurek (CXO.pl): Czy koncepcja technologiczna Hyper Poland jest bliższa oryginalnej idei Muska, czy może alternatywnej koncepcji Pishevara, różniącej się w pewnych aspektach?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: Nasze rozwiązanie bazuje przede wszystkim na założeniach Elona Muska, ale, co istotne, opracowaliśmy innowacyjną, autorską metodę stopniowego wdrażania systemu Hyperloop, która uwzględnia istniejące regulacje prawne i infrastrukturę korytarzy transportowych.
Jan Mazurek (CXO.pl): Istnieje naturalne ryzyko rozszczelnienia hermetycznego tunelu lub samej kapsuły, co mogłoby skutkować poważnymi konsekwencjami, podobnymi do dekompresji samolotu na dużej wysokości. Jak zamierzacie Państwo rozwiązać ten newralgiczny problem bezpieczeństwa?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: W awaryjnym przypadku uszkodzenia tunelu, wdrożymy precyzyjny scenariusz bezpieczeństwa, który zakłada automatyczne zamknięcie śluz w sąsiednich sekcjach tunelu. Odległości między śluzami będą gwarantowały bezpieczne, kontrolowane zatrzymanie kapsuł. Takie rozwiązanie skutecznie zapobiegnie niekontrolowanemu zapowietrzeniu całej linii i umożliwi szybką lokalizację, naprawę i wznowienie ruchu w systemie.
Bezpieczeństwo pasażerów i ładunków jest dla nas absolutnym priorytetem. Kapsuły zostaną wyposażone w zaawansowane systemy bezpieczeństwa, analogiczne do sprawdzonych rozwiązań stosowanych w nowoczesnych samolotach, dodatkowo wsparte systemem awaryjnych śluz w rurze tunelu. W odróżnieniu od samolotu, gdzie rozszczelnienie na wysokości 10 km naraża pasażerów na długotrwałe działanie niskiego ciśnienia, system Hyperloop pozwoli na bardzo szybkie wyrównanie ciśnienia w rurze i uniknięcie bezpośredniego zagrożenia dla podróżujących. Ważne: Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!
„Bezpieczeństwo pasażerów jest dla nas najwyższym priorytetem. System Hyperloop projektujemy z myślą o zapewnieniu maksymalnego poziomu bezpieczeństwa w każdej sytuacji awaryjnej.”
Koszty Budowy i Eksploatacji Hyperloopa
Jan Mazurek (CXO.pl): Jak konkretnie przedstawiają się koszty budowy i późniejszej eksploatacji systemu Hyperloop w porównaniu z tradycyjną, naziemną koleją dużych prędkości (KDP)?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: Wstępne, szczegółowe analizy ekonomiczne wskazują, że koszty serwisowania i utrzymania systemu Hyperloop będą o około 30-40% niższe niż w przypadku konwencjonalnej kolei dużych prędkości, co wynika głównie z mniejszego zużycia energii i znacznej redukcji oporów ruchu. Koszty operacyjne, liczone na tonokilometr, mogą być nawet 6 razy mniejsze niż w transporcie drogowym i 2 razy mniejsze niż w transporcie kolejowym konwencjonalnym.
Jan Mazurek (CXO.pl): Jakich przybliżonych kosztów inwestycyjnych należy się spodziewać, na przykład przy budowie strategicznego połączenia Warszawy z Wrocławiem, kluczowego dla polskiej gospodarki?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: Aktualnie szacujemy, że całkowite koszty modernizacji 1 km linii kolejowej do standardu otwartej wersji naszego systemu Hyperloop są bezpośrednio porównywalne z kosztami budowy 1 km nowoczesnej autostrady w średnio trudnych warunkach terenowych. To kluczowy argument ekonomiczny przemawiający za Hyperloopem.

Współpraca, Międzynarodowe Uznanie i Przyszłość Hyper Poland

Międzynarodowe Osiągnięcia i Uznanie Projektu Hyper Poland
Jan Mazurek (CXO.pl): Tak wysoce innowacyjny projekt z pewnością napotka na bariery biurokratyczne i potencjalny opór ze strony lobby innych, konkurencyjnych przewoźników. Czy uwzględniliście Państwo to ryzyko w swojej strategii rozwoju?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: System Hyperloop nie stanowi bezpośredniej konkurencji dla istniejących linii lotniczych czy konwencjonalnej kolei, ponieważ jest najbardziej efektywny na innych, specyficznych dystansach, optymalnych dla tej technologii. Hyperloop ma być przede wszystkim inteligentnym uzupełnieniem istniejącego systemu transportowego, a nie jego bezpośrednim zamiennikiem.
Wszystkie zainteresowane strony, w tym regulatorzy i potencjalni operatorzy, zyskują coraz większą wiedzę o tej nowatorskiej technologii i szerokich możliwościach jej elastycznej adaptacji do zróżnicowanych potrzeb transportowych. Wierzymy, że z czasem wizja Hyperloopa w polskim systemie transportowym stanie się naturalna i powszechnie akceptowana.
Jan Mazurek (CXO.pl): Jakie są dotychczasowe, znaczące międzynarodowe osiągnięcia projektu Hyper Poland, które świadczą o jego potencjale i wiarygodności?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: Nasz projekt cieszy się szerokim uznaniem nie tylko w Polsce, ale i za granicą, w globalnym środowisku innowacji i technologii transportowych. Wspierany przez nas studencki zespół Hyper Poland University Team dwukrotnie dotarł do prestiżowego finału SpaceX Hyperloop Pod Competition ( i ), co jest niebywałym sukcesem. Prezentowaliśmy się na licznych, kluczowych międzynarodowych imprezach startupowych w Europie, promując polską myśl techniczną i innowacyjność.
W roku zdobyliśmy prestiżową nagrodę BIM for Innovation Award w konkursie Build Earth Live w Dubaju, a rok później Innovation Award podczas Emirates & Europe Economic Forum. Zostaliśmy również uhonorowani tytułem zwycięzcy polskiego finału Startup Europe Awards w kategorii „Green” i półfinalistą European Startup Prize for Mobility. To imponujące portfolio nagród i wyróżnień.
- SpaceX Hyperloop Pod Competition
- Prestiżowy konkurs, w którym studencki zespół Hyper Poland odniósł znaczące sukcesy, docierając dwukrotnie do finału.
- Build Earth Live Dubai
- Konkurs, w którym Hyper Poland zdobył BIM for Innovation Award, co świadczy o innowacyjności projektu.
Finansowanie Prac B+R i Strategiczne Partnerstwa
Jan Mazurek (CXO.pl): Skąd Państwo pozyskujecie niezbędne finansowanie na intensywne prace badawczo-rozwojowe, które są kluczowe dla dalszego rozwoju projektu Hyperloop?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: Na przełomie października i listopada planujemy strategiczne uruchomienie kampanii crowdfundingu udziałowego na renomowanej brytyjskiej platformie Seedrs (wstępna rejestracja jest możliwa na stronie hyperpoland.seedrs.com). Chcemy pozyskać w ten sposób od 1 do 1.5 mln euro. Liczymy również na istotny grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), który jest niezbędny do kontynuacji dalszych prac nad napędem i zawieszeniem, kluczowych dla wdrożenia naszej Inteligentnej Platformy Logistycznej (otwarty system towarowy). W kolejnych etapach rozwoju platforma ta zostanie docelowo przekształcona w pełnoprawny system próżniowy.
Jan Mazurek (CXO.pl): Jakie konkretne korzyści przynosi strategiczne partnerstwo z takimi firmami jak LOT i Schenker, które wspierają projekt Hyper Poland?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: Wkład naszych cennych partnerów jest zróżnicowany i zależy od profilu konkretnej firmy. Generalnie, partnerzy wspierają nas kompleksowo logistycznie, marketingowo i dzielą się z nami swoją cenną wiedzą ekspercką z zakresu transportu i logistyki.
Źródło Finansowania | Planowana Kwota | Przeznaczenie |
---|---|---|
Crowdfunding (Seedrs) | 1-1.5 mln EUR | Rozwój projektu |
Grant NCBR | Oczekiwane | Napęd i zawieszenie, Inteligentna Platforma Logistyczna |
Partnerstwa strategiczne (LOT, Schenker) | Wiedza ekspercka, wsparcie logistyczne i marketingowe | Wsparcie operacyjne i rozwój projektu |
Perspektywy Wdrożenia Transportu Towarowego i Pasażerskiego
Jan Mazurek (CXO.pl): Kiedy z dużym prawdopodobieństwem możemy spodziewać się wdrożenia komercyjnego transportu towarowego systemem Hyperloop, a kiedy – co najbardziej interesuje opinię publiczną – transportu pasażerskiego?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: Naszym ambitnym celem jest rozpoczęcie komercyjnych wdrożeń Inteligentnej Platformy Logistycznej już w IV kwartale roku. Przewidujemy, że: Transport pasażerski systemem Hyperloop będzie realnie możliwy od roku .
Współpraca nad Standaryzacją i Potencjał na Polskiego Jednorożca
Jan Mazurek (CXO.pl): Na czym dokładnie polega strategiczne partnerstwo Hyper Poland z wiodącymi firmami Hyperloop z Europy i Kanady? Jaki jest kluczowy cel tej międzynarodowej współpracy i jakie konkretnie firmy w niej uczestniczą?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: Porozumienie obejmuje największe i najbardziej renomowane europejskie zespoły zajmujące się intensywnie technologią Hyperloop: Hyper Poland, Hardt z Holandii, Zeleros z Hiszpanii oraz kanadyjski Transpod. Współpraca koncentruje się przede wszystkim na standaryzacji rozwijanych technologii i aktywnym wspieraniu działań legislacyjnych na poziomie Unii Europejskiej, co jest kluczowe dla przyszłego rozwoju branży.
Jan Mazurek (CXO.pl): Czy Hyper Poland ma realną szansę stać się prestiżowym polskim jednorożcem, firmą o globalnej wartości i rozpoznawalności?
Katarzyna Foljanty, Hyper Poland: Głęboko w to wierzymy i intensywnie nad tym pracujemy, dążąc do tego, aby Hyper Poland stał się symbolem polskiej innowacyjności na arenie międzynarodowej.

Dyrektor ds. Architektury i Urbanistyki/Dyrektor ds. Rozwoju Marki
Katarzyna Foljanty jest odpowiedzialna za projekty architektoniczne i urbanistyczne oraz nadzoruje budowanie świadomości marki. Doświadczenie zdobywała w biurach projektowych w Warszawie i Berlinie. Autorka i recenzentka artykułów i monografii dla amerykańskich organizacji z branży budowlanej i transportowej. Stypendystka polskich i niemieckich programów badawczych, co pozwoliło jej pracować w Instytucie Inżynierii Lądowej TU Berlin oraz w Niemieckim Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR). W roku uzyskała tytuł doktora nauk technicznych na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.
Dodaj komentarz