DataWalk: Polski unicorn na rynku oprogramowania śledczego – Poznaj i odnajdź siebie

PiLab pod marką DataWalk po latach intensywnych testów dynamicznie wkracza na globalny rynek oprogramowania śledczego. Obecny moment rynkowy wydaje się być wyjątkowo sprzyjający – charakteryzuje się ogromnym potencjałem wzrostu oraz relatywnie niezdecydowaną konkurencją. W tym kontekście DataWalk dysponuje kluczowymi przewagami konkurencyjnymi. Zapraszamy do lektury inspirującej rozmowy z Pawłem Wieczyńskim, prezesem DataWalk (wcześniej PiLab), która rzuca światło na proces budowy globalnego produktu klasy enterprise w Polsce.
Krystian Piećko | Paweł Wieczyński | Sergiusz Borysławski |
Członek Zarządu | Prezes Zarządu | Członek Zarządu |
CEO: Czy trudno było pożegnać się z marką PiLab?

Paweł Wieczyński: Już nie mogliśmy się po prostu doczekać!
(śmiech). Od nasza flagowa platforma operuje pod nazwą DataWalk, a w USA formalnie funkcjonujemy jako DataWalk Inc. W Polsce, z przyczyn proceduralno-organizacyjnych, przez pewien czas utrzymaliśmy nazwę PiLab. Jako spółka giełdowa, notowana na NewConnect, zmiana nazwy generuje szereg formalności. Obecnie intensywnie przygotowujemy się do przejścia na parkiet główny GPW, co idealnie wpisuje się w moment rebrandingu. Traktujemy to jako symboliczne domknięcie etapu testów i przygotowań. Zarówno organizacyjnie, jak i produktowo, DataWalk jest w pełni przygotowany na dynamiczny rozwój i kolejne, ambitne kroki.
- Rebranding
- Proces zmiany wizerunku marki, w tym przypadku przejście z PiLab na DataWalk. Strategiczne posunięcie w kontekście globalnej ekspansji.
„Gotowość produktowa i organizacyjna to klucz do globalnego sukcesu na rynku oprogramowania śledczego.”
Czyli jaki krok?

Na wstępnym etapie, obejmującym lata –, dogłębnie weryfikowaliśmy potencjał naszej innowacyjnej technologii w zróżnicowanych obszarach zastosowań. W drugim kluczowym etapie zidentyfikowaliśmy lukratywną niszę rynkową, szacowaną na miliardy dolarów. W efektywnej współpracy z innowacyjnymi klientami, takimi jak Warta i Ministerstwo Finansów, uzyskaliśmy fundamentalne potwierdzenie, że nasza technologia nie tylko wypełnia tę niszę, ale wręcz deklasuje konkurencyjne rozwiązania pod wieloma względami.
Obecnie dynamicznie wkraczamy w etap trzeci, skoncentrowany na pozyskaniu kilkunastu referencji o randze światowej klasy. To stanowi nasz priorytetowy cel na najbliższe lata. Masowe pozyskiwanie klientów na globalnym rynku nastąpi w kolejnej fazie. Reasumując nasze strategiczne podejście:
Intensywnie pracujemy nad zgromadzeniem mocnych referencji i przekonujących dowodów potwierdzających co najmniej dziesięciokrotną przewagę DataWalk nad alternatywnymi rozwiązaniami w kontekście rozwiązywania kluczowych problemów biznesowych. To fundament, który umożliwi nam w przyszłości zbudowanie skutecznego zespołu handlowców, w pełni wyposażonych w argumenty niezbędne do osiągnięcia globalnego sukcesu sprzedażowego.
Z perspektywy czasu, jaka decyzja była kluczowa dla obecnej pozycji firmy?

Punktem zwrotnym okazała się bez wątpienia weryfikacja naszej autorskiej technologii przez Kirka Bradleya. Usłyszeć od współzałożyciela Oracle, światowego giganta w branży IT, opinię, że nasze rozwiązanie jest absolutnie unikatowe, było doświadczeniem bezcennym i niezwykle motywującym. Jednak z jeszcze większą perspektywy czasu, najważniejszą decyzją było przyznanie się do faktu, że w tamtym momencie sami nie dysponowaliśmy kompleksową wiedzą, jak efektywnie skomercjalizować nasz potencjał i że niezbędne jest strategiczne wsparcie doświadczonych mentorów. Bez nieocenionej wiedzy i codziennej, intensywnej pracy Boba Thomasa oraz Gabe’a Gottharda, prawdziwych legend Krzemowej Doliny, nie bylibyśmy w stanie samodzielnie stworzyć produktu o globalnym potencjale, szczególnie na tak konkurencyjnym i wymagającym rynku Enterprise IT, ukierunkowanym na kluczowe sektory finansowe i rządowe.
- Kirk Bradley
- Współzałożyciel Oracle, legenda branży IT, którego pozytywna ocena technologii DataWalk była przełomowym momentem.
- Bob Thomas i Gabe Gotthard
- Legendarne postacie Krzemowej Doliny, których wiedza i codzienne wsparcie były nieocenione w procesie budowy globalnego produktu DataWalk.
Mentor | Wkład |
---|---|
Kirk Bradley | Weryfikacja technologii i potwierdzenie unikatowości |
Bob Thomas & Gabe Gotthard | Wiedza strategiczna i operacyjne wsparcie w budowie globalnego produktu |
Mówi Pan o „teorii szyku lotu dzikich gęsi”, gdzie lider zmienia się, gdy dołącza ktoś z nową energią i ulepszeniami. Czy to działa w praktyce?

Zdecydowanie tak, ta koncepcja idealnie odzwierciedla nasze podejście. Kluczowym elementem jest dla nas systematyczny import wiedzy, której w danym momencie nam brakuje – w szczególności wiedzy eksperckiej z zakresu efektywnego budowania globalnego produktu. Niezmiernie cieszy mnie fakt, że coraz więcej polskich przedsiębiorców dostrzega fundamentalne znaczenie tego podejścia, o czym przekonująco pisał Paweł Pisarczyk w publikacji „CEO Magazyn Top Menedżerów”. Ewolucja myślenia w tym obszarze jest wyraźnie widoczna:
Wcześniej dominowało przekonanie, że polska innowacyjność sama w sobie stanowi wystarczający fundament do stworzenia globalnego produktu. Projekty takie jak grafen i szereg innych inicjatyw jednoznacznie pokazują, że w tym obszarze musimy się jeszcze wiele nauczyć. Na świecie istnieje ogromna liczba świetnych technologii, jednak droga od innowacyjnej technologii do skalowalnego produktu, efektywnego rozwiązania rynkowego i dynamicznie rozwijającego się biznesu jest zazwyczaj długa, wyboista i wymaga strategicznej wiedzy oraz doświadczenia.
Przykłady importu wiedzy:
- Mentoring ekspertów z Krzemowej Doliny (Bob Thomas, Gabe Gotthard).
- Współpraca z Chrisem Wesphalem, ekspertem od analityki śledczej.
- Analiza globalnych rynków IT i strategii konkurencyjnych firm.
Jak państwo powinno wspierać innowacyjność?

Optymalnym modelem wsparcia krajowych technologii IT ze strony państwa byłoby aktywne promowanie i umożliwianie pilotażowych wdrożeń oraz efektywna i szybka adaptacja innowacyjnych rozwiązań wypracowanych przez młodych, polskich producentów. Taki model współpracy generowałby efekt skali, przynosząc wymierne korzyści instytucjom państwowym, a jednocześnie państwowe referencje istotnie wzmocniłyby rynkową pozycję komercyjną innowacyjnych firm, ułatwiając im ekspansję na globalnych rynkach. Krzemowa Dolina i Silicon Wadi wyrosły na solidnych fundamentach sukcesów firm, które w konsekwencji stworzyły innowacyjny ekosystem. Jeśli uda się nam powtórzyć ten model w Polsce, nasz kraj ma realną szansę zyskać szerokie grono ekspertów w zakresie skutecznego budowania globalnych produktów IT.
Model | Korzyści |
---|---|
Pilotażowe wdrożenia | Efekt skali dla instytucji państwowych, referencje dla firm |
Szybka adaptacja innowacji | Wzmocnienie pozycji komercyjnej, łatwiejsza globalna ekspansja |
Czy jest Pan patriotą?

Moim celem jest, aby w Polsce dynamicznie powstawało jak najwięcej globalnych produktów IT, w tym spektakularnych unicornów. Głęboko wierzę, że mamy realną szansę uciec z pułapki taniej siły roboczej, w której niestety często jesteśmy postrzegani. Naszym największym kapitałem są mądrzy, utalentowani ludzie, których wartość na globalnym rynku jest systematycznie sprzedawana zdecydowanie zbyt tanio. Musimy nauczyć się skutecznie chronić własność intelektualną i efektywnie ją komercjalizować, aby generowana w Polsce wiedza i unikalne doświadczenie pracowały na nasz rachunek, a nie zasilały kapitał zagraniczny. To kluczowy element naszej długoterminowej strategii, dlatego tak dużą wagę przykładamy do procesu patentowania naszej technologii.
„Polska innowacyjność i ochrona własności intelektualnej to klucz do budowy globalnych marek technologicznych.”
Ile macie patentów?

Aktualnie dysponujemy dwoma patentami w USA i jednym europejskim, a kolejne aplikacje patentowe są w zaawansowanej fazie procesu weryfikacji. Patentowanie rozwiązań IT jest procesem skomplikowanym i wymagającym, ale aktywnie współpracujemy z wyspecjalizowanymi partnerami, którzy profesjonalnie wspierają nas w tym kluczowym obszarze.
Status patentów DataWalk:
- Patenty USA: 2 (zarejestrowane)
- Patent Europejski: 1 (zarejestrowany)
- Aplikacje patentowe: w procesie
Uwaga: Patentowanie technologii IT to strategiczna inwestycja w ochronę innowacji i budowanie wartości firmy.
Mówi Pan o gotowości organizacyjnej i produktowej. Co to oznacza?

DataWalk w obecnej formie to kompletna, zaawansowana platforma dedykowana do efektywnej analizy sieci powiązań. Jest to produkt typu COTS (commercial off-the-shelf), co oznacza jego wysoką uniwersalność i gotowość do natychmiastowego wdrożenia. Analiza danych realizowana jest w interaktywnej przestrzeni analitycznej, gdzie dane prezentowane są w formie intuicyjnych ikon, a relacje między nimi obrazowane są za pomocą linii. Intuicyjny interfejs użytkownika umożliwia efektywną analizę nawet wysoce złożonych zapytań przez użytkowników biznesowych, a wyniki są prezentowane w sposób przejrzysty i łatwy do interpretacji. System jest zaprojektowany do analizy ogromnych zbiorów danych, rzędu petabajtów.
Stworzyliśmy system „out-of-the-box” z predefiniowanymi cechami branżowymi (m.in. miary, wskaźniki, specjalistyczne słowniki pojęć). Skalowalny model biznesowy minimalizuje konieczność kosztownych i czasochłonnych konsultacji przedwdrożeniowych oraz personalizacji, sprowadzając do absolutnego minimum zapotrzebowanie na usługi doradcze i serwisowe. To kluczowe zalety, charakterystyczne dla produktów o globalnym potencjale.
Kluczowe cechy gotowości DataWalk:
- Kompletna platforma COTS (commercial off-the-shelf).
- Interaktywna przestrzeń analityczna z intuicyjnym interfejsem.
- Skalowalność do analizy petabajtów danych.
- Model biznesowy minimalizujący potrzebę usług doradczych.
A klienci, konkurencja?

Naszą strategiczną siłą jest wyjątkowo zaawansowana funkcjonalność przeszukiwania ogromnych zbiorów danych (investigations). Sektor finansowy oraz sektor rządowy to obszary, w których nasze innowacyjne rozwiązania sprawdzają się najefektywniej.
Rynek oprogramowania śledczego jest zdominowany przez trzech głównych graczy: IBM i2 (technologia bazująca na rozwiązaniach sprzed , kontrolująca ok. 50% rynku), Palantir (start-up założony w z imponującym finansowaniem rzędu 2,5 mld USD) oraz BEA Detica (technologia z lat , przejęta przez BAE Systems za kwotę 1 mld USD). Często jesteśmy porównywani do „polskiego Palantira”, jednak dysponujemy istotnymi przewagami konkurencyjnymi: znacznie łatwiejsze i szybsze wdrożenie, brak konieczności angażowania dodatkowych usług doradczych, a także bardziej atrakcyjny model kosztowy. Wyjątkowa szybkość dodawania danych i operacjonalizacji zdarzeń zapewnia naszym klientom wysoką efektywność operacyjną i realną demokratyzację dostępu do kluczowych danych (human augmentation).
Konkurent | Charakterystyka | Przewaga DataWalk | |
---|---|---|---|
IBM i2 | Technologia | Rozwiązania sprzed | Szybsze i łatwiejsze wdrożenie, niższy koszt |
Udział rynkowy | 50% | ||
Palantir | Finansowanie | 2,5 mld USD | Bardziej efektywny kosztowo, brak dodatkowych usług |
Rentowność | Brak rentowności | ||
BEA Detica (BAE Systems) | Technologia | Rozwiązania z lat | Nowocześniejsza technologia, większa elastyczność |
Rynki, na które wchodzicie, są trudne dla młodych firm.

Innowatorzy stanowią zaledwie ok. 2,5% populacji. Prawdziwą sztuką jest efektywne wyłonienie klientów, którzy są otwarci na innowacje i gotowi podjąć współpracę jako pierwsi. W branży ubezpieczeniowej doskonałym przykładem jest Warta, która wdrożyła nasz system produkcyjnie już po pilotażowych wdrożeniach w . Obecnie, słysząc o imponujących wynikach osiągniętych przez Wartę, aktywnie zgłaszają się do nas kolejne firmy z sektora ubezpieczeniowego. Naszą kluczową przewagą jest wyjątkowo szybka reakcja na dynamicznie zmieniające się potrzeby rynku. Podczas niedawnej konferencji w Pradze okazało się, że open-source intelligence (OSINT) to aktualnie jeden z najgorętszych tematów w branży bezpieczeństwa. DataWalk w unikalny sposób „score’uje” dane pozyskiwane z otwartych zasobów internetu, efektywnie ocenia ich wartość i nadaje im kontekst, dostarczając realną wartość analityczną naszym klientom.
„Szybkość reakcji i adaptacja do potrzeb rynku to klucz do sukcesu na dynamicznie zmieniającym się rynku technologii.”
To cel analityki śledczej?

Dokładnie tak, istotą analityki śledczej jest efektywne łączenie danych pochodzących z różnorodnych źródeł – zarówno wewnętrznych systemów, jak i szerokich zasobów internetowych oraz zewnętrznych baz danych. Kluczowym zadaniem jest wyszukiwanie ukrytych wzorców i anomalii, które mogą być istotne w kontekście prowadzonego dochodzenia.
Platforma DataWalk łączy rozproszone dane i wizualizuje ukryte relacje, na przykład między numerami telefonów, adresami ogłoszeniodawców a zdarzeniami zarejestrowanymi w bazach policyjnych. To potężne narzędzie wspomagające wykrywanie złożonych przestępstw, takich jak handel ludźmi.
Inspiracją dla rozwoju DataWalk był głośny przypadek serwisu Backpage.com, którego menedżerowie zostali oskarżeni o promowanie usług seksualnych nieletnich.
Przykłady zastosowań analityki śledczej DataWalk:
- Wykrywanie handlu ludźmi poprzez analizę powiązań między ogłoszeniami, numerami telefonów i bazami danych.
- Przeciwdziałanie wyłudzeniom finansowym poprzez identyfikację podejrzanych transakcji i powiązań.
- Analiza danych OSINT w celu identyfikacji zagrożeń i trendów.
Czy to wpisuje się w obecną sytuację geopolityczną?

Paweł Wieczyński |
CEO DataWalk |
DataWalk idealnie wpisuje się w dynamicznie rozwijający się trend human augmentation. Nasza platforma umożliwia efektywną analizę bilionów obiektów nawet przez ekspertów dziedzinowych, którzy nie posiadają zaawansowanych umiejętności technicznych. Aktywnie uczestniczymy w prestiżowych konferencjach międzynarodowych, takich jak ISS World i International Association of Law Enforcement Intelligence Analysts. Instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwowe coraz intensywniej koncentrują się na danych pochodzących z internetu i tak zwanego deep webu, gdzie kwitnie nielegalna działalność. Kluczem do sukcesu jest szybkie łączenie danych, efektywne nadawanie kontekstu i precyzyjna weryfikacja poszlak – a to są właśnie obszary, w których DataWalk oferuje nieocenione wsparcie. Human Augmentation to globalny trend maksymalizacji zdolności poznawczych człowieka przy wsparciu technologii, szczególnie przydatny dla specjalistów ds. przeciwdziałania wyłudzeniom i doświadczonych analityków śledczych.
Trendy geopolityczne a DataWalk:
- Human Augmentation
- Maksymalizacja zdolności poznawczych człowieka poprzez wsparcie technologiczne. DataWalk wpisuje się idealnie w ten trend.
- Open Source Intelligence (OSINT)
- Wykorzystanie otwartych źródeł informacji w analizie śledczej. DataWalk efektywnie „score’uje” dane OSINT.
- Deep Web Analysis
- Analiza danych z deep webu w kontekście cyberprzestępczości i nielegalnej działalności. DataWalk umożliwia efektywne przeszukiwanie i analizę.
Czyli pomagacie łapać przestępców?

Dostarczamy zaawansowane narzędzie do skutecznej identyfikacji obiektów i powiązań, w tym powiązań finansowych. Chodzi o zasadę „follow the money”. Klasycznym przykładem jest historia Ala Capone, który ostatecznie został skazany za przestępstwa podatkowe.
„Follow the money – kluczowa zasada w analityce śledczej i przeciwdziałaniu przestępczości finansowej.”
Kto w Polsce korzysta z DataWalk?
Z uwagi na charakter naszych działań, większość wdrożeń realizowana jest w trybie poufnym. Publicznie komunikujemy jedynie informacje o projektach, na które uzyskaliśmy zgodę na ujawnienie.
A w USA?
W USA strategicznie współpracujemy z Chrisem Wesphalem, uznanym ekspertem w dziedzinie analityki śledczej, który w przeszłości z sukcesem sprzedał swoją firmę korporacji Raytheon. Aktywnie korzystamy z cennego know-how naszych amerykańskich partnerów. Informacje o dynamicznych postępach DataWalk na rynku USA będziemy systematycznie przekazywać w dedykowanych komunikatach rynkowych.
Inwestorzy są cierpliwi?
Zbudowaliśmy zaufanie świadomych inwestorów, którzy dogłębnie rozumieją specyfikę i długoterminowy potencjał naszej innowacyjnej firmy.
Polscy inwestorzy stopniowo uczą się efektywnie wyceniać potencjał dynamicznie rozwijającej się branży biotechnologicznej, na przykładzie sukcesu firmy Mabion. Zrozumienie unikalnego potencjału DataWalk wciąż raczkuje w Polsce. Jesteśmy jednym z nielicznych graczy na globalnym rynku oprogramowania śledczego. Naszym strategicznym celem jest systematyczne budowanie silnej pozycji rynkowej, pozyskiwanie rozpoznawalnych klientów i dokumentowanie efektów wdrożeń, a dopiero w kolejnym kroku – dynamiczne skalowanie biznesu. Nie musimy od razu zdobywać gigantycznego udziału w rynku.
Strategia jest jasna: jeśli DataWalk skutecznie obroni się w pierwszych kluczowych wdrożeniach i realnie stanie się alternatywą dla gigantów takich jak IBM i Palantir, nawet relatywnie niewielki udział w globalnym rynku przyniesie spektakularny sukces. Sektor Enterprise IT, w szczególności w obszarze specjalistycznych produktów analitycznych, ma ogromny potencjał do generowania unicornów na skalę globalną.
Sektor | Przykłady firm | Potencjał dla inwestorów |
---|---|---|
Biotechnologia | Mabion | Rosnące zrozumienie potencjału wśród polskich inwestorów |
Enterprise IT (Analityka) | DataWalk | Potencjał unicornów, wciąż niski poziom zrozumienia w Polsce |
Jak radzi sobie konkurencja?
Palantir, wyceniany na imponującą kwotę ponad 20 mld USD, wciąż nie osiągnął rentowności, pomimo spektakularnych kontraktów, takich jak kontrakt z Ministerstwem Obrony USA o wartości 876 mln USD.
- Palantir
- Wycena rynkowa: ponad 20 mld USD. Rentowność: wciąż nierentowny, pomimo dużych kontraktów.
Czyli to walka Dawida z Goliatem w USA?
Jesteśmy znacznie szybsi i bardziej efektywni kosztowo we wdrożeniach dzięki naszej unikalnej technologii i mamy precyzyjną strategię, jak skutecznie to wykorzystać.
Jaki jest Wasz cel?
Globalny sukces DataWalk. Chcemy aktywnie przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa na świecie i udowodnić, że również w Polsce można skutecznie tworzyć globalne produkty o najwyższej światowej klasie, a następnie z powodzeniem powtarzać ten model.
Dodaj komentarz