Atlas chmur. Wielkie cele Operatora Chmury Krajowej
Transformacja cyfrowa w Polsce nabiera tempa, a kluczową rolę w tym procesie odgrywa
chmura obliczeniowa. O planach Operatora Chmury Krajowej, strategicznych partnerstwach i wizji przyszłości polskiego IT, rozmawiamy z Michałem Potoczkiem, Prezesem Operatora Chmury Krajowej.
Czym jest Operator Chmury Krajowej?

CXO: Panie Prezesie, uporządkujmy definicję. Czym jest Operator Chmury Krajowej?
Michał Potoczek: Operator Chmury Krajowej to spółka technologiczna, której misją jest wspieranie polskich przedsiębiorstw w ich cyfrowej podróży. Naszym celem jest dostarczanie usług chmurowych, które realnie przyspieszają rozwój biznesu naszych klientów. Chcemy to robić w sposób przystępny i transparentny, z uwzględnieniem specyfiki polskiego rynku i unikalnych potrzeb naszych firm.
Budujemy zaawansowaną platformę, która integruje różnorodnych dostawców technologii, partnerów transformacyjnych, ekspertów doradczych, firmy software’owe, tworząc bogaty ekosystem innowacyjnych rozwiązań. Oferujemy klientom nie tylko dostęp do technologii, ale przede wszystkim wsparcie w nawigacji po tym złożonym świecie. Naszą rolą jest doradztwo – pomagamy w selekcji komponentów ekosystemu, które najlepiej odpowiadają profilowi i celom biznesowym klienta. Edukujemy, jak efektywnie wykorzystywać technologie, budować przewagę konkurencyjną, optymalizować procesy i mądrze inwestować w rozwiązania IT.
- Operator Chmury Krajowej
- Spółka technologiczna z misją akceleracji cyfrowej transformacji polskich przedsiębiorstw poprzez dostarczanie usług chmurowych i budowę ekosystemu partnerstw.
Dla jakich firm powstała Chmura Krajowa?

CXO: Dla jakich firm dedykowana jest oferta Chmury Krajowej?
Michał Potoczek: Chmura Krajowa powstała z myślą o każdej firmie, która aspiruje do rozwoju i innowacji. W początkowej fazie skoncentrowaliśmy się na obsłudze dużych klientów biznesowych, dla których chmura obliczeniowa była dotychczas trudno dostępna. Barierami były wymogi regulacyjne oraz kwestie zaufania związane z lokalizacją danych.
Naszą ambicją jest demokratyzacja dostępu do chmury. Chcemy budować rynek usług chmurowych dla przedsiębiorstw każdej wielkości – od korporacji po sektor MŚP. Aspirujemy również do roli kluczowego dostawcy komercyjnego dla Chmury Rządowej, inicjatywy Ministerstwa Cyfryzacji, dedykowanej administracji publicznej w ramach programu Wspólnej Infrastruktury Państwa.
Widzimy ogromny potencjał w modernizacji polskiej administracji publicznej. Inicjatywa Chmury Rządowej jest krokiem w dobrym kierunku, ponieważ integracja infrastruktury państwa znacząco podniesie efektywność programów rządowych i projektów realizowanych przez poszczególne agencje.
- Grupy docelowe OChK
-
- Duże przedsiębiorstwa – początkowy fokus, ze względu na bariery regulacyjne.
- Sektor MŚP – docelowy rynek masowy.
- Administracja publiczna – partnerstwo w ramach Chmury Rządowej.
- Każda firma – aspirująca do rozwoju i innowacji.
Cechy i korzyści Chmury Krajowej
Szybkość i elastyczność
CXO: Jakie kluczowe cechy Chmury Krajowej mają przekonać firmy do wyboru Państwa usług?
Michał Potoczek: Po pierwsze – szybkość. W dzisiejszym biznesie decydująca jest zdolność do szybkiego reagowania na potrzeby klienta i wyprzedzania konkurencji. Chmura obliczeniowa radykalnie przyspiesza tempo działania. Usługi chmurowe są dostępne na żądanie – nie wymagają czasochłonnych inwestycji w infrastrukturę czy utrzymanie rozbudowanego zespołu specjalistów. To kluczowa przewaga, która pozwala skrócić cykl budowania nowych rozwiązań z miesięcy do dni.
Skalowalność usług
Michał Potoczek: Kolejną fundamentalną korzyścią jest model rozliczeń pay-as-you-go. Płacimy tylko za faktycznie wykorzystane zasoby, co jest wysoce efektywne kosztowo. Skalowalność chmury pozwala na elastyczne dostosowanie mocy obliczeniowej i zakresu usług do aktualnych potrzeb biznesowych. Wraz z rozwojem firmy i rosnącym zapotrzebowaniem na IT, możemy dynamicznie zwiększać skalę usług, dodając kolejne komponenty i funkcjonalności.
Dostęp do najnowszych technologii
Michał Potoczek: Trzecią grupą korzyści jest dostęp do najnowszych technologii i przełomowych rozwiązań. Nowoczesne przedsiębiorstwa operują na ogromnych zbiorach danych, wykorzystując innowacyjne technologie do skutecznego docierania do klientów i personalizacji oferty. Większość tych zaawansowanych rozwiązań jest dostępna wyłącznie w chmurze. Dzięki temu, nawet mniejsze firmy mogą korzystać z potężnych narzędzi bez ponoszenia gigantycznych nakładów inwestycyjnych, gromadzenia specjalistycznej wiedzy, budowy infrastruktury i tworzenia rozbudowanych zespołów IT.
Model funkcjonowania OChK
Strategia Multicloud
CXO: W jakim modelu będzie funkcjonować Chmura Krajowa? Prywatny, publiczny, hybrydowy?
Michał Potoczek: Naszą strategią jest multicloud. Chcemy oferować klientom kompleksowy wybór komponentów – zarówno z naszej własnej infrastruktury, jak i z chmur publicznych. To podejście umożliwia budowanie optymalnych i wysoce efektywnych rozwiązań, dopasowanych do konkretnych potrzeb i wymagań.
Model Hybrydowy
Michał Potoczek: Moja rekomendacja dla dużych przedsiębiorstw, które planują migrację do chmury publicznej, to podejście ewolucyjne. W praktyce oznacza to wdrożenie modelu hybrydowego. W tym scenariuszu klient część swoich aplikacji i systemów uruchamia w chmurze publicznej, a pozostałą część utrzymuje w dotychczasowej infrastrukturze on-premise.
W naturalny sposób stajemy się dostawcą multicloud hybrydowego. Integrujemy infrastrukturę klienta z zasobami chmury publicznej, zapewniając spójne i efektywne środowisko IT.
Chmura Prywatna
Michał Potoczek: Analizujemy również wariant chmury prywatnej dla największych klientów, którzy potrzebują ujednoliconej platformy technologicznej w swoim data center i chmurze publicznej. Chodzi o spójne zarządzanie całym środowiskiem IT oraz elastyczność w przenoszeniu aplikacji między infrastrukturą własną a chmurą publiczną. Dla tych klientów również mamy dedykowaną ofertę – jesteśmy w stanie uruchomić chmurę prywatną w oparciu o ich infrastrukturę.
Oferta Usług OChK

IaaS (Infrastructure-as-a-Service)
CXO: Jakie typy usług docelowo znajdą się w ofercie Operatora Chmury Krajowej?
Michał Potoczek: Docelowy zakres usług OChK pokryje się z ofertą globalnych chmur publicznych. W pierwszej fazie zbudowaliśmy własną infrastrukturę, na której świadczymy usługi IaaS (Infrastructure-as-a-Service). Oferujemy moc obliczeniową, storage i sieć w modelu usługowym.
PaaS (Platform-as-a-Service)
Michał Potoczek: Aktualnie rozwijamy usługi PaaS (Platform-as-a-Service). Uruchamiamy platformę konteneryzacji, zarządzane bazy danych oraz zaawansowane narzędzia analityczne.
SaaS (Software-as-a-Service)
CXO: A usługi SaaS?
Michał Potoczek: Rok 2020 to dla nas rok SaaS (Software-as-a-Service). Planujemy uruchomić na naszej infrastrukturze aplikacje biznesowe i oferować je w modelu oprogramowanie jako usługa. W pierwszej kolejności skupimy się na aplikacjach uniwersalnych, niezbędnych w każdym przedsiębiorstwie, takich jak systemy HR, finansowo-księgowe czy CRM. Następnie rozszerzymy ofertę o rozwiązania branżowe, np. dedykowane systemy dla bankowości czy zarządzania produkcją w zakładach przemysłowych.
Ekosystem Partnerów SaaS
CXO: Czy oferta SaaS będzie obejmować tylko aplikacje uniwersalne i branżowe? Jakie inne rozwiązania planujecie włączyć?
Michał Potoczek: Chmura Krajowa to ekosystem partnerów. Obok rozwiązań liderów rynku dostrzegamy ogromny potencjał w młodych firmach software’owych, które dysponują innowacyjnymi rozwiązaniami, ale często napotykają trudności w dotarciu do klientów lub przekonaniu dużych przedsiębiorstw do swoich produktów.
Chcemy akcelerować rozwój start-upów, tworząc im przestrzeń do uruchamiania i skalowania swoich rozwiązań w Chmurze Krajowej. Będziemy weryfikować dojrzałość tych rozwiązań, a po pozytywnej ocenie OChK będzie je certyfikować i aktywnie wspierać twórców w dotarciu do szerokiego grona klientów.
Co zatem już dziś może Operator Chmury Krajowej zaoferować polskim przedsiębiorstwom?

CXO: Co konkretnie Operator Chmury Krajowej oferuje polskim przedsiębiorstwom już dziś?
Michał Potoczek: Obecnie oferujemy: po pierwsze – własne IaaS, czyli kompleksową infrastrukturę; po drugie – pełne portfolio usług Google Cloud; po trzecie – nowoczesne środowisko pracy w chmurze. Usługi infrastrukturalne dzielimy na kilka kategorii. Oferujemy klasyczną infrastrukturę – wirtualne maszyny, storage, sieć – którą klienci zarządzają samodzielnie lub wykorzystują do budowy zaawansowanych rozwiązań, np. wirtualne data center, backup w chmurze czy aplikacje biznesowe, takie jak Trwały Nośnik, realizowany we współpracy z KIR.
Ponieważ wiele firm dopiero rozważa migrację do chmury, kluczowy jest dla nas komponent doradczy. Pomagamy przedsiębiorstwom zrozumieć ideę cloud native, doradzamy, jak efektywnie wykorzystywać chmurę i jak zbudować strategię rozwoju w oparciu o nowoczesne technologie.
Kategoria Usług | Opis |
---|---|
Własne IaaS | Infrastruktura chmurowa (moc obliczeniowa, storage, sieć) |
Usługi Google Cloud | Pełne portfolio usług chmury publicznej Google |
Nowoczesne Stanowisko Pracy | Środowisko pracy w chmurze |
Doradztwo Chmurowe | Wsparcie w strategii i implementacji chmury |
Alianse Multicloudowe

Partnerstwo z Google Cloud
CXO: Jednym z najważniejszych wydarzeń na rynku IT było partnerstwo OChK z Google. Co oznacza to strategiczne partnerstwo z Google Cloud?
Michał Potoczek: Naszym celem jest dostarczanie klientom zróżnicowanych technologii i rozwiązań, dopasowanych do specyfiki ich biznesu. Chcemy oferować najlepsze rozwiązania dostępne na globalnym rynku. Google jest liderem w dziedzinach takich jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i analityka danych. Partnerstwo z Google daje polskim przedsiębiorstwom bezpośredni dostęp do tych przełomowych technologii, z których korzystają firmy na całym świecie.
Kluczowym elementem umowy partnerskiej jest uruchomienie w Warszawie regionu Google Cloud – centrów danych zlokalizowanych w Polsce. To 21 region Google Cloud na świecie. Dzięki temu adresujemy wymogi regulacyjne dotyczące lokalizacji danych i zapewniamy niskie opóźnienia w instalacjach hybrydowych, gdzie minimalizacja latencji między chmurą a infrastrukturą klienta jest krytyczna.
Partnerstwo z Google to także impuls do aktywizacji polskiego rynku inżynierskiego, kluczowego dla upowszechnienia chmury. Wspólnie z Google będziemy realizować programy edukacyjne dla inżynierów, architektów i konsultantów, aby wykwalifikowana kadra mogła skutecznie wspierać klientów w procesie transformacji cyfrowej i migracji systemów do chmury.
Kto jeszcze jest partnerem Chmury Krajowej i jakie dostarcza usługi i produkty?
CXO: Kto jeszcze należy do ekosystemu partnerów Chmury Krajowej? Jakie usługi i produkty dostarczają ci partnerzy?
Michał Potoczek: Partnerów OChK dzielimy na trzy kategorie: dostawców chmury, dostawców rozwiązań software’owych i dostawców usług transformacyjnych. Naszą wspólną misją jest wsparcie przedsiębiorstw w zrozumieniu potencjału chmury, wyborze optymalnych rozwiązań i efektywnym wdrożeniu.
Google dostarcza nam platformę chmury publicznej Google Cloud, stanowiącą alternatywę dla naszej infrastruktury własnej, bazującej na rozwiązaniach firm takich jak VMware, Intel, Dell, Hitachi, PureStorage, Commvault, F5 czy PaloAlto.
Partnerzy transformacyjni wspierają klientów w kompleksowej ścieżce przejścia od tradycyjnej serwerowni do chmury. Procesy te często wymagają nie tylko modernizacji aplikacji, ale i reorganizacji struktur IT oraz optymalizacji procesów zarządzania. W tym obszarze współpracujemy z doświadczonymi firmami, m.in. Asseco, Accenture i DXC Technology, a także mniejszymi, specjalizującymi się w transformacji do chmury, podmiotami jak Chmurowisko.
Kategoria Partnera | Przykładowi Partnerzy | Oferowane Usługi/Produkty |
---|---|---|
Dostawcy Chmury | Google Cloud, VMware, Intel, Dell, Hitachi, PureStorage, Commvault, F5, PaloAlto | Platformy chmurowe, komponenty infrastrukturalne |
Dostawcy Rozwiązań Software’owych | (w przygotowaniu) | Aplikacje SaaS, rozwiązania branżowe |
Partnerzy Transformacyjni | Asseco, Accenture, DXC Technology, Chmurowisko | Usługi transformacji cyfrowej, doradztwo, migracja do chmury |
A tacy giganci technologiczni na rynku chmury publicznej, jak Amazon Web Services czy Microsoft Azure? Czy będą konkurencją dla OChK? Jak sprostać tej konkurencji?
CXO: A co z gigantami rynku chmury publicznej – AWS i Azure? Czy stanowią konkurencję dla OChK? Jak sprostać tej konkurencji?
Michał Potoczek: Nie postrzegamy ich jako konkurencji, ale jako potencjalnych partnerów.
Finalizujemy umowy partnerskie zarówno z AWS, jak i z Microsoftem. Zamierzamy wspólnie realizować strategię multicloud, oferując przedsiębiorstwom w Polsce rozwiązania od różnych dostawców, dodając do nich OChK wartość w postaci komplementarnych usług i kompetencji.
OChK jako Katalizator Zmiany

CXO: Jakie konkretne korzyści przyniesie Chmura Krajowa polskiej gospodarce i transformacji cyfrowej w Polsce?
Michał Potoczek: Z pewnością będziemy katalizatorem rozwoju rynku IT. Szacujemy, że stworzymy na rynku kilka tysięcy miejsc pracy dla inżynierów, którzy będą wspierać przedsiębiorstwa w procesie transformacji cyfrowej. Będziemy inwestować w strategiczne projekty, wspierać klientów w przeobrażaniu ich firm w zwinne organizacje, efektywnie wykorzystujące innowacyjne technologie chmurowe.
„Chmura Krajowa – katalizator rozwoju polskiego IT i transformacji cyfrowej gospodarki.”
Ilu klientów posiada obecnie Operator Chmury Krajowej?

CXO: Ilu klientów obecnie obsługuje Operator Chmury Krajowej?
Michał Potoczek: Mamy podpisanych kilka umów ramowych. Naszym pierwszym dużym klientem jest PKO Bank Polski. Flagowym projektem jest wdrożenie nowoczesnego miejsca pracy, w ramach którego zmodernizowaliśmy infrastrukturę oddziałów banku. Tradycyjny model pracy opierał się na lokalnych stacjach roboczych, z własnym środowiskiem i danymi przechowywanymi lokalnie. To generowało problemy z mobilnością i bezpieczeństwem.
W miejsce stacji roboczych dostarczyliśmy stacje wirtualne. Teraz pracownik banku może zalogować się do swojego środowiska pracy z dowolnego miejsca i urządzenia, ponieważ środowisko pracy znajduje się w chmurze. Przy okazji rozwiązaliśmy kluczowe problemy bezpieczeństwa – przeniesienie danych z oddziałów do chmury minimalizuje ryzyko utraty danych lub wycieku. Co istotne, rozwiązanie to okazało się również o 20% tańsze.
Kategoria | Charakterystyka | |
---|---|---|
Poprzedni Model | Stacje Robocze | Lokalne stacje robocze |
Dane | Lokalny dysk | |
Nowy Model | Stacje Robocze | Wirtualne stacje |
Dane | Chmura | |
Efekt ekonomiczny | Oszczędność 20% kosztów |
W Polsce z chmury obliczeniowej korzysta mniej firm, niż w innych krajach Unii Europejskiej. Jaka jest przyczyna tego stanu rzeczy?

CXO: W Polsce odsetek firm korzystających z chmury obliczeniowej jest niższy niż w innych krajach UE. Jakie są przyczyny tego stanu rzeczy?
Michał Potoczek: To efekt wielu czynników. Po pierwsze – do niedawna brakowało dużego, lokalnego dostawcy chmury w kraju. Polskie firmy z natury wykazują ostrożność wobec nowinek technologicznych. Brak lokalnej, dużej firmy chmurowej powodował, że przedsiębiorstwa niechętnie decydowały się na korzystanie wyłącznie z oferty dostawców zagranicznych.
Uwaga: Druga przyczyna to skomplikowane i nieprzyjazne prawo. Restrykcyjne regulacje blokowały największe firmy w Polsce, uniemożliwiając im pełne wykorzystanie potencjału chmury.
Trzecią barierą jest brak specjalistów na rynku pracy. Do niedawna niewiele firm w Polsce oferowało usługi związane z chmurą i było w stanie dostarczyć doświadczonych inżynierów, architektów czy programistów. Z drugiej strony, koncerny z centrami kompetencyjnymi w Polsce skupiały się głównie na świadczeniu usług za granicę.
Chcemy usuwać te bariery, wprowadzając chmurę zgodną z lokalnymi regulacjami, zlokalizowaną w Polsce, oraz wspierając rozwój kompetencji poprzez programy edukacyjne.
- Brak lokalnego dostawcy chmury – czynnik zaufania i preferencje lokalnych rozwiązań.
- Skomplikowane regulacje prawne – ograniczenia prawne dla sektorów regulowanych.
- Niedobór specjalistów IT – brak wykwalifikowanej kadry w obszarze chmury obliczeniowej.
Jakie ograniczenia wynikające z regulacji dotyczących sektora finansowego czy RODO mogą dotyczyć przetwarzania danych chmurze?

CXO: Jakie ograniczenia regulacyjne, np. dotyczące sektora finansowego czy RODO, mogą wpływać na przetwarzanie danych w chmurze?
Michał Potoczek: To pytanie idealnie ilustruje kluczowy powód powstania Chmury Krajowej. Skomplikowane regulacje dotyczące lokalizacji danych były do niedawna jednym z podstawowych ograniczeń rozwoju usług chmurowych w Polsce. Naszą misją jest dostarczenie usługi w pełni zgodnej z regulacjami ogólnymi i branżowymi, dotyczącymi sektorów takich jak finansowy, energetyczny, telekomunikacyjny czy ochrona zdrowia. Większość tych regulacji wymaga lokalizacji danych w Polsce.
Dodatkową kwestią jest odpowiedzialność za dane. Standardowe umowy dużych dostawców chmury często zawierają klauzule całkowitego wyłączenia odpowiedzialności. My, z racji lokalnego charakteru i skali działania, podejmujemy się odpowiedzialności za dane, również na platformach naszych partnerów.
Kolejnym aspektem wynikającym z regulacji KNF jest możliwość audytowania dostawcy chmury i jego podwykonawców. Zapewniamy pełną zgodność z wymaganiami w tym zakresie. Naszą przewagą jest lokalna obecność i elastyczność w dopasowaniu usług do potrzeb konkretnego klienta czy sektora. Działamy zgodnie z RODO, regulacjami KNF i wymogami cyberbezpieczeństwa.
- Regulacje a Chmura
-
- Lokalizacja Danych – Wymogi regulacyjne często wymagają lokalizacji danych w Polsce.
- Odpowiedzialność za Dane – OChK podejmuje odpowiedzialność, w przeciwieństwie do standardowych umów globalnych dostawców.
- Audytowalność – Pełna zgodność z wymogami audytowymi, np. KNF.
Bezpieczeństwo rozwiązań chmurowych budzi jeszcze obawy. Gdzie znajdują się i jak są zabezpieczone centra danych?

CXO: Bezpieczeństwo rozwiązań chmurowych nadal budzi obawy. Gdzie znajdują się centra danych OChK i jak są zabezpieczone?
Michał Potoczek: Bezpieczeństwo jest w naszym DNA. Projektując architekturę Chmury Krajowej, bezpieczeństwo było priorytetem. Dopiero po zaprojektowaniu architektury bezpieczeństwa, wdrażaliśmy komponenty i udostępnialiśmy usługi. Nasze centra danych znajdują się w Polsce, pod Warszawą, i są zabezpieczone zgodnie z najwyższymi standardami i wymogami audytorów rynku.
Posiadamy własne SOC (Security Operation Center) i rozbudowany zespół bezpieczeństwa. Nasze systemy są integrowane z infrastrukturą bezpieczeństwa klienta. Architektura bezpieczeństwa jest dopracowana na każdym poziomie – od bezpieczeństwa fizycznego centrów danych, przez zarządzanie hardware i infrastrukturą techniczną, po nadzór nad siecią i oprogramowaniem. Bezpieczeństwo w Chmurze Krajowej jest absolutnym priorytetem.
„Bezpieczeństwo – fundament architektury Chmury Krajowej. Najwyższe standardy i lokalizacja w Polsce.”
Czy upowszechnienie usług chmurowych będzie krokiem milowym dla transformacji cyfrowej w Polsce?

CXO: Czy upowszechnienie usług chmurowych będzie krokiem milowym w kontekście transformacji cyfrowej w Polsce?
Michał Potoczek: Bez upowszechnienia usług chmurowych polskie przedsiębiorstwa będą tracić dystans do konkurentów, którzy dynamicznie wdrażają rozwiązania cyfrowe. Dziś praktycznie każde przedsiębiorstwo i innowacja ma komponent cyfrowy. Spójrzmy na przykład e-commerce – nasi sprzedawcy konkurują z globalnymi graczami, którzy skutecznie docierają do klientów w Polsce, wykorzystując zaawansowaną analitykę danych w chmurze obliczeniowej.
To nie tylko szansa, ale konieczność. W przeciwnym wypadku pozostaniemy w tyle. Wiele firm w Polsce zdaje sobie z tego sprawę.
Podsumowując: jakie plany na przyszłość, tę najbliższą i dalszą?

CXO: Podsumowując – jakie są plany na przyszłość Operatora Chmury Krajowej, w perspektywie krótko- i długoterminowej?
Michał Potoczek: W 2020 roku chcemy rozbudować ekosystem partnerów SaaS, koncentrując się na oprogramowaniu biznesowym. Równolegle będziemy rozwijać naszą infrastrukturę o kolejne funkcjonalności, odpowiadając na zapotrzebowanie klientów. Planujemy także podpisać kolejne umowy partnerskie z globalnymi dostawcami usług chmurowych.
Ważne: Długoterminowo, Chmura Krajowa, jako podmiot zaufania publicznego, ma misję akceleracji innowacyjności polskiej gospodarki, także poprzez edukację rynku. Będziemy wspierać rozwój kompetencji chmurowych na uczelniach i w firmach, aby przedsiębiorcy mogli efektywnie korzystać z chmury. Wierzymy, że będzie to istotny wkład w transformację cyfrową naszego kraju.
Dodaj komentarz